Juče je katolik Monti obavijestio Evropsku komisiju da će Crkvi uvesti porez na nekretnine za dijelove zgrada koje se koriste u komercijalne svrhe. Crkva u Italiji ima veliki broj nekretnina, a Monti želi osigurati da se plaća porez na zgrade koje se iznajmljuju hotelima ili trgovinama.
Ukoliko prijedlog usvoji italijanski parlament, očekuje se da će se od Crkve "ubrati" dodatnih od 650 miliona do 2,6 milijardi eura. To bi mogao biti dobar primjer i za druge posrnule evropske ekonomije, posebno Grčku i Španiju, koje takođe trenutno imaju porezne olakšice za razne vjerske organizacije. Ovaj prijedlog je pokazao i da bankar Monti, koji nije izabran na izborima, dobro "čita" raspoloženje naroda.
U trenucima kada im je Monti digao poreze i stegao kaiš, Italijani su se počeli buniti zbog crkvenih i privilegija političara. Nakon što su uvedene teške mjere štednje, čak 130 hiljada ljudi je potpisalo internetsku peticiju u kojoj se tražilo skidanje poreskih olakšica za Crkvu. "Vrijeme je i da oni plate, nakon što su godinama koristili olakšice", kazao je 35-godišnji vlasnik rimske trgovine Marko Katalano koji je dodao da u crkvu ide dva puta mjesečno, piše NY Times.
"U njihovom su vlasništvu najljepše zgrade u centru Rima i oni ih iznajmljuju po tržišnim cijenama. Ne daju ih besplatno ili po nižim cijenama za humanitarnu djelatnost", objasnio je Katalano. Na taj su način mnoge zgrade u vlasništvu Crkve završile u "sivom području", jer su korišćene porezne olakšice za nekretnine vjerskih organizacija, dok su one široko korištene u komercijalne svrhe.
Evropska komisija je 2010. godine otvorila istragu predstavljaju li porezne olakšice crkvenim institucijama nelegalnu pomoć države i krše li konkurenciju. No, ni Monti o ovim mjerama u prošlosti nije uvijek imao isto mišljenje. Tako je kao povjerenik u Evropskoj komisiji od 1995. do 2005. godine tvrdio kako se tim olakšicama stvara ilegalna konkurencija. 2005. godine, kada je postao ministar u vladi premijera Silvija Berluskonija, tiho je prihvatio širenje poreznih olakšica Crkvi.
Godinu dana kasnije je "lijeva" vlada vratila poreze, da bi ih Berluskoni ponovno ukinuo prošle godine. Talijanska biskupska konferencija je jučer poručila kako prvo moraju vidjeti koja će biti točna formulacija i na što im se tačno uvodi porez, prije nego što daju stav o toj temi.
(index.hr)