Monti je danas objavio plan za "Promjene u Italiji, reforme u Evropi" na čak 25 strana, nedugo nakon što je saopštio da se neće ponovo kandidovati za funkciju premijera na izborima zakazanim za februar.
Za nekoga ko ne planira da se ponovo kandiduje za premijera, Monti je osmislio veoma detaljan plan o tome kako riješiti finansijske probleme Italije i podstaći ozdravljenje privrede te zemlje i ostatka Evrope, prenijela je agencija AP.
Do jutros su Montijev plan podržali ne samo lideri političkog centra, koji ga žele za premijera, već i čelnik Katoličke crkve u Italiji.
Odlazeći italijanski premijer je u svom novom planu iznio korake koje zvanični Rim mora da preduzme da bi priveo kraju primenu reformi koje je uvela Montijeva tehnička vlada da bi zauzdala rast javnog duga, podstakla ekonomski rast i izvela tu treću po veličini evropsku privredu iz rececije.
Među Montijevim prioritetima su privlačenje više inostranih investicija, ulaganja u istraživanje, zarađivanje na kulturnom blagu Italije i borba protiv utaje poreza i korupcije.
Pored toga, apelovao je na primjenu podsticaja za zapošljavanje žena i mladih, kako bi se na taj način smanjila visoka stopa nezaposlenih među mladima od čak 36,5 odsto, a dodao je i da javna administracija Italije mora da bude efikasnija i transparentnija.
U otvorenom pismu upućenom italijanskoj javnosti, u kojem je predstavio svoj plan, Monti je istakao da želi da doprinese budućnosti Italije, da bi pomogao političkim liderima da se orijentišu prije nego što se upuste u oštru dvomjesečnu kampanju uoči izbora zakazanih za 24. i 25. februar.
"Onim snagama koje pokažu uvjerljivu odlučnost bih ponudio svoje priznanje, ohrabrenje, a ako to bude od mene zatraženo, i smjernice", napisao je Monti.
Lideri italijanskog političkog centra, koji su tražili da Monti bude njihov kandidat za premijera, jutros su razgovarali o njegovom planu na 25 strana i oduševljeno ga prihvatili, prenijela je novinska agencija ANSA, pozivajući se na neimenovane izvore.
Pored toga, predsjednik Italijanske biskupske konferencije, kardinal Anđelo Banjasko, pohvalio je Montijeve "inovativne" prijedloge. Podrška crkve se smatra veoma važnom za vladu u zemlji koja je većinski katolička, poput Italije, podsjetio je AP.
Ekonomista Monti je prije jedne godine određen da predvodi tehničku vladu u Italiji, nakon što je tadašnji premijer Silvio Berluskoni bio primoran da podnese ostavku zbog oštre reakcije tržišta na njegovu nemogućnost da primijeni neophodne reforme zbog spasa Italije od evropske dužničke krize.