Iz Monteframa ističu da je finansiranje nabavki u zdravstvenom sistemu još uvijek na mjesečnom nivou, što utiče na planiranje zaliha.
Vlada je početkom godine donijela odluku o privremenom mjesečnom finansiranju u svim institucijama, zbog čega su ranije iz Fonda za zdravstveno osiguranje upozoravali da neusvajanje budžeta može dovesti do nestašice u nabavci medikamenata.
Nestašica terapija za kovid pacijente zabilježene su u prethodnom periodu u Ulcinju, Baru i na Cetinju, a juče su se na ovaj problem žalili tokom protesta zaposlenih ispred Doma zdravlja u Nikšiću, gdje su negodovali zbog negativnog izvještaja kontrolora o radu u toj ustanovi.
“U prethodnih godinu dana, uprkos enormnoj potrošnji svih vrsta antibiotika, Montefarm je uspio da redovno snabdijeva sve javne zdravstvene ustanove, pritom posebno vodeći računa o zalihama ustanova koje su određene kao kovid. Nabavka određenih ljekova, u ovom slučaju konkretno ampuliranog antibiotika „lendacin” (longacef) je otežana usled nemogućnosti proizvođača da skladištu Montefarma isporuči potrebne količine”, navode.
Prema informacijama koje zasad imaju, isporuku „lendacina” očekuju u četvrtak u dovoljnim količinama.
“Potrošnja na globalnom nivou je uvećana i do nekoliko puta, i to ne samo ovog antibiotika, već velikog broja ljekova koji se koriste za liječenje Kovida-19 i niza posledica izazvanih virusom korona. Montefarm nastoji, uprkos svim gore navedenim uslovljenostima, da snabdije kompletan sistem javnog zdravstva Crne Gore i obezbijedi njegovo nesmetano funkcionisanje”, navode iz Montefarma.