Društvo

U Sindikatu medija inicirali pokretanje pregovora o Granskom kolektivnom ugovoru za bolji standard novinara i medijskih radnika

Moguć i štrajk ukoliko se ne povećaju plate

Položaj novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori generalno je loš, zarade su ispod prosjeka, a često su i meta fizičkih napada. Zato su u Sindikatu medija inicirali pokretanje novih pregovora o Granskom kolektivnom ugovoru, kojima traže povećanje plata za zaposlene u medijima u prosjeku od 15 do 20 odsto.

Moguć i štrajk ukoliko se ne povećaju plate Foto: UGC
PobjedaIzvor

Ukoliko do povećanja plata ne dođe, moguć je, kažu, i štrajk.

"Smatramo da ne tražimo ništa spektakularno, već nešto što garantuje minimum dostojanstva za novinare i nećemo odustati od toga. Drugi načini da se to ostvari, ukoliko ne bude volje poslodavaca, sindikat uvijek zadržava pravo na štrajk upozorenja", kazao je predsjednik Sindikata Radomir Kračković.

Nedavno su, kaže Kračković, dobili pisane primjedbe poslodavaca na prijedloge sindikata, u kojima su poslodavci većim dijelom odbili zahtjeve i ostavili mogućnost da se pregovara oko koeficijenata i povećanja zarada.

"Iako prve reakcije poslodavaca ne ulivaju nadu da će pregovori biti uspješni, Sindikat medija Crne Gore (SMCG) daće šansu dijalogu, ali neće odustati od zahtjeva radnika", rekao je on.

Potpredsjednica SMCG Milena Bubanja-Obradović kazala je da je situacija u lokalnim javim emiterima ,,standardno loša“.

Prema njenim riječima, lokalni javni emiteri dijele sudbinu opština u kojima rade, u gorem položaju su mediji sa sjevera od onih na jugu ili u centralnim djelovima. Naglasila je da pojedinim kolegama iz lokalnih medija zarada kasni i do devet mjeseci.

Portal Analitika