"Ukoliko ne posvetimo pažnju tom problemu čeka nas sljedeća kriza, ovog puta fiskalna. Da povrate povjerenje, države bi morale da obznane svoje strategije konsolidacije javnih finansija i da počnu da ih sprovode već sada", kazao je Stros-Kan u intervjuu za današnju Gazetu viborču, prenosi biznis.ba.
MMF predlaže da političke odluke u konsolidaciji javnih finansija, koje bi mogle negativno da utiču na globalnu potražnju, vlade odlože poslije 2011. godine a da počnu da sprovede mere koje takav uticaj nemaju, recimo reforme socijalnih institucija. Šef MMF-a upozorio je da svijet sada mora da riješava i pitanje nedostataka finansijskog sistema koji su podsticali na enormno zaduživanje a ne na štednju.
U samoj Evropskoj uniji biće potrebna, kako je kazao Stros-Kan, jača fiskalna arhitektura kako bi se popravilo funkcionisanje evrozone i učinilo elastičnijim. Kada je u pitanju Grčka, u žiži interesovanja zbog svojih problema, Stros-Kan je rekao da MMF za sada vladi u Atini pomaže tehničkim ekspertizama. "Uvijek smo spremni da razmotrimo molbu za finansijsku pomoć za naše zemlje članice", kazao je Stros-Kan o eventualnim pozajmicama MMF-a Grčkoj.