Izvršni odbor MMF-a ocijenio je da su "brze intervencije (vlade) pomogle u očuvanju finansijske stabilnosti, obuzdavanju fiskalnog deficita i zadržavanju poverenja ulagača", navodi se u saopštenju Odbora koje danas prenose hrvatski mediji.
U zaključima MMF-a, poslije razgovora sa predstavnicima Hrvatske, navodi se da je kriza dovela do pada investicija, izvoza, kreditiranja, realnog pada BDP od 5,8 odsto u 2009. godine i oštrog rasta nezaposlenosti na 17 odsto. Privredna aktivnost opadala je i početkom 2010. dok se postupni povratak pozitivnog rasta očekuje u drugoj polovini ove godine. MMF za ovu godinu Hrvatskoj prognozira nulti privredni rast a za narednu rast od dva odsto.
Pored brojnih mjera štednje, zamrzavanja plata i penzija, povećanja stope PDV-a i uvođenja privremenog "poreza solidarnosti", koje su ocijenjene kao dobre, budžetski deficit Hrvatske se povećao na četiri odsto BDP-a, a javni dug je, kako se navodi, narastao na 50 odsto BDP-a.
MMF savjetuje da se ograniči potrošnja, smanje zarade u javnom sektoru ali i izdaci na ime penzija. Preporučili su da se razmisli o smanjenju poreza i većoj fleksibilnosti u politici zapošljavanja i socijalnih beneficija. U tom smislu preporučili su nastavak privatizacije i pojednostavljenje uslova za pokretanje preduzeća. Direktori MMF-a izrazili su zabrinutost zbog refinansiranja javnih banaka iz državnog fonda za osiguranje depozita.