Sadržaj smeća otkriva kako bi se moglo raditi o otpadu iz neke od bolnica koji na obale južnodalmatinskih ostrva dolazi svake godine, ali ovogodišnja količina znatno je veća od onoga što je dolazilo ranijih godina. Na Pelješcu je smeće prekrilo cijeli akvatorij od Trstenika do svjetionika Lirica, a radi se o stotinama kvadratnih kilometara smeća.
Ono po čemu se zaključuje da se radi o pretežno albanskom smeću su boce i smeće albanskih marki ili s etiketama na albanskom jeziku. Mještani Pelješca nadaju se državnoj pomoći u čišćenju plaža, ali i da će se otkriti porijeklo smeća koje svake godine u sve većoj količini zatrpava Mljetski akvatorij.
"Moguće je da se radi o smeću iz Albanije jer morske struje u Jadranu idu smjerom obrnutim od kazaljke na satu. Tako naš otpad ide primjerice Talijanima, dok prema nama na sreću ne ide zagađenje iz njihove rijeke Po, već niz njihovu obalu. Kada bi struje išle u obrnutom smjeru, nama bi dolazilo industrijsko zagađenje iz rijeke Po. Radi se o slučaju koji je na neki način sličan onome iz Mađarske koji je pokazao da zaštita okoliša nužno mora imati međunarodni karakter", kazao je za Index Tomislav Tomašević iz Zelene akcije.
On objašnjava kako su za problem nakupljanja smeća na Pelješcu saznali s Index.hr-a te da još sakupljaju informacije o tome pokušavajući donijeti ocjenu o koliko velikom problemu se radi. Ukoliko se utvrdi da postoji problem s otpadom koji se na našim obalama skuplja iz Albanije, Zelena akcija će prvo djelovati prema domaćim nadležnim institucijama, a onda i prema međunarodnim.
(index.hr)