Portal Analitika
Svijet

Mladi Amerikanci sve češće prelaze u ruske pravoslavne crkve: Razlog je apsurdan

Mnogi novi vjernici dolaze iz sredina koje odbacuju liberalne norme. Kritikuju društvo koje, po njihovim riječima, muškarcima osporava ulogu zaštitnika i hranitelja porodice. Većina njih školuje decu kod kuće i zalaže se za povratak konzervativnim porodičnim modelima

Mladi Amerikanci sve češće prelaze u ruske pravoslavne crkve: Razlog je apsurdan Foto: Unsplash
Portal AnalitikaIzvor

U Americi sve više mladih muškaraca traži duhovni oslonac u pravoslavlju, konkretno u Ruskoj pravoslavnoj crkvi izvan Rusije (ROCOR). Posebno ih privlače poruke o tradicionalnim porodičnim vrijednostima, jasno definisanim ulogama polova i naglašena muževnost – koncept koji osjećaju da im savremena zapadna kultura uskraćuje.

Jedan od najistaknutijih predstavnika ovog pravca je sveštenik Moses Mekferson iz Teksasa – bivši protestant, sada duhovni vođa u ROCOR-u. Na društvenim mrežama okuplja desetine hiljada pratilaca, gdje promoviše „apsurdne nivoe muževnosti“, uz snimke na kojima diže tegove dok svira hevi metal, prenosi Index.hr.

Otac Moses i njegova supruga prešli su u pravoslavlje prije 20 godina. Danas svjedoči o velikom porastu interesovanja za ovu vjeru – samo u posljednjih šest mjeseci pripremio je 75 ljudi za krštenje. U njegovoj crkvi sve je više muškaraca u dvadesetim i tridesetim godinama koji tragaju za dubljim smislom i tradicionalnijim vrijednostima, prenosi Index.hr.

Mnogi novi vjernici dolaze iz sredina koje odbacuju liberalne norme. Kritikuju društvo koje, po njihovim riječima, muškarcima osporava ulogu zaštitnika i hranitelja porodice. Većina njih školuje decu kod kuće i zalaže se za povratak konzervativnim porodičnim modelima.

Istraživanja pokazuju da su danas čak 64% pravoslavnih vjernika u SAD muškarci – što je značajan porast u odnosu na prethodnu deceniju. Pandemija je bila prelomna tačka – crkve koje su ostale otvorene tokom lokdauna dodatno su privukle vjernike.

Digitalni prostor igra ključnu ulogu: popularni pravoslavni podkasti, Instagram profili i YouTube kanali okupljaju veliki broj pratilaca, posebno među konzervativnim muškarcima koji traže alternativu „woke“ kulturi.

Za mnoge novovjerce, Rusija postaje simbol očuvanja tradicionalnih vrijednosti. Neki, poput oca Džozefa Glisona, čak sele porodice u ruska sela. Vole činjenicu da tamo nema istopolnih brakova, da je školovanje od kuće dozvoljeno i da pravoslavlje ima duboke istorijske korijene.

Otac Moses propagira stroga učenja: brak bez kontracepcije, više djece, izbjegavanje „nemuževnog“ ponašanja. Masturbaciju naziva „samozlostavljanjem“, a emocije i sentimentalnu muziku smatra neprimjerenima za muškarce, prenosi Nova.rs.

Kritičari upozoravaju da neki obraćenici dolaze iz ideoloških krugova koji pravoslavlje doživljavaju više kao simbol otpora savremenom društvu nego kao autentičnu duhovnost. Ipak, mnogi kažu da su u njemu pronašli smisao, mir i jasnoću koju nisu imali ranije.

„Okrećemo se tradiciji, porodici, zajednici. Pravoslavlje savršeno odgovara nama u Teksasu“, kaže Bak Džonson, bivši ateista, danas gorljivi vjernik i podkaster.

Portal Analitika