Neformalno udruženje „Pravo na đedovinu i privatnu svojinu", koje okuplja vlasnike nepokretnosti sa područja opština Kolašin, Mojkovac i Berane, a čija se imovina nalazi u okviru Nacionalnog parka Biogradska gora, danas je na sat vremena blokiralo magistralni put Mojkovac–Kolašin.
Protestom su poručili da su protiv „birokratskog, otimačkog, netransparentnog, nedemokratskog, diskriminacionog i neustavnog ponašanja državnih organa i institucija".
Takođe, željeli su da ukažu i na, kako su ga definisali, diskriminatorski odnos države oko nerješivih problema privatne svojine.
Jedan od organizatora okupljanja, Svetozar Bogavac, saopštio je za Pobjedu da je cilj javnog okupljanja da se ukaže i skrene pažnja državnim organima Crne Gore – Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agenciji za zaštitu životne sredine, Javnom preduzeću (JP) Nacionalni parkovi Crne Gore – Podgorica i Nacionalnom parku Biogradska gora iz Kolašina – na njihovo netransparentno i nezakonito ponašanje u odnosu na privatnu svojinu, vlasništvo i slobodu raspolaganja privatnom imovinom vlasnika nepokretnosti.
Prema njegovim riječima, oni se suočavaju s ograničenjima i problemima u vezi sa korišćenjem i raspolaganjem svojim privatnim posjedima, koji se nalaze unutar granica Nacionalnog parka Biogradska gora, a gdje je zabranjena gradnja bilo kakvih objekata, pa čak i u svrhu poljoprivredne proizvodnje.
"Vlasnici smo, odnosno u stvarnosti nevlasnici imovine – livada, šuma i objekata na planini Bjelasici (lokaliteti: Bjelojevići, Trnovača, Šljivlje, Krčevina, Laništa, Platna, Krnjače, Dolovi Lalevića, Šiška, Suvodo, Kurikuće, Reljina, Kofilovica, Ursulovačko jezero, Sevari, Pešića jezero, Pešića Rupe, Ocka, Bjelasica). Navedena ministarstva i institucije, radnjama i postupcima oteli su našu đedovinu i privatnu svojinu koju su naši preci, đedovi, očevi i poneko od nas velikim radom, znojem i trudom stvorili, često gladni i žedni, na ivici egzistencije dovedeni u finansijsko beznađe da bi je svojim potomcima ostavili, ali uzalud", rekao je Bogavac Pobjedi.
Naveo je i da, sa ovakvim postupanjem državnih organa i institucija, oni kao vlasnici privatne svojine nemaju nikakve koristi od te imovine.
"Imamo samo probleme i obaveze da plaćamo porez opštinama, da pojedinci prijavljuju imovinu Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) i slično, jer o našoj imovini odlučuju a da nas ne pitaju ni za što, kao da nije naša i kao da ne postojimo", naglasio je on.
Sa protesta je poručeno da se osjećaju kao građani drugog reda, diskriminisani od navedenih državnih organa, iako je privatna svojina zagarantovana Ustavom, te da je u stvarnosti nemaju, i podsjećaju da njima pripada oko 30 odsto područja za koje Nacionalni parkovi tvrde da je njihovo.
Takođe je istaknuto da ne znaju kojoj instituciji da se obrate oko nadležnosti za gradnju u smislu obnove starih koliba niti gradnje u gabaritima koje im urbanističko-tehnički uslovi dozvoljavaju.
Okupljeni su uputili peticiju premijeru Milojku Spajiću, kojom traže rješavanje statusa privatne imovine u okviru nacionalnih parkova, a među 12 zahtjeva su glavni da im se dozvoli gradnja na svim parcelama i sječa drvnih sortimenata za svoje potrebe.