Sekretarijatu za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Prijestonice Cetinje 25. juna obratila se Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska zahtjevom za izdavanje građevinske dozvole za izvođenje radova koje su opisali u dopisu – navodi se u reagovanju Prijestonice na tekst koji je pod naslovom „Čeka se odluka Prijestonice o građevinskoj dozvoli“ objavljen u Pobjedi 13. jula u rubrici Društvo.
- Uz isti su priložili odgovor Uprave za zaštitu kulturnih dobara, kojoj su se prethodno obratili za izdavanje konzervatorskih uslova, s obzirom da se radi o radovima na zaštićenom kulturnom dobru – Cetinjskom manastiru. Sekretarijat je odgovorio dopisom broj 05-332/21-438 od 30. juna – navodi se u reagovanju Prijestonice.
U dopisu Mitropoliji crnogorsko-primorskoj SPC, koji je Prijestonica poslala Pobjedi, navodi se da se „pomenuti radovi mogu smatrati radovima adaptacije u smislu člana 5 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata („Službeni list CG“, br. 64/17, 44/18, 63/18, 11/19 i 82/20), o kojim radovima je vlasnik ili nosilac drugog prava na postojećem objektu shodno članu 90 stav 1 navedenog Zakona dužan podnijeti prijavu nadležnom inspekcijskom organu (Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma – Urbanističko-građevinskoj inspekciji).“
- Stavom 2 istog člana propisano je da se uz prijavu podnosi opis radova koji se namjeravaju izvoditi, kao i prijedlog tehničkih specifikacija koje se namjeravaju ugraditi. Na sve ovo, kao i na obavezu poštovanja odredbi Zakona o zaštiti kulturnih dobara kod izvođenja radova na ovom zaštićenom kulturnom dobru, bila je u obavezi Vam ukazati Uprava za zaštitu kulturnih dobara kao nadležna. U slučaju da nadležni inspekcijski organ (Urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma) utvrdi da se radovi navedeni u prijavi smatraju rekonstrukcijom, upozoriće vlasnika ili nosioca prava na objektu na neophodnost postupanja u skladu sa članom 89, 91, 92 i 109a navedenog Zakona. Što se tiče izvođenja radova na popravci kanalizacionih vodova izvan Manastira, za iste je neophodno pribaviti odgovarajuće odobrenje od Sekretarijata za komunalno stambene poslove i saobraćaj Prijestonice Cetinje – navodi se u odgovoru Sekretarijata, koji je potpisala sekretarka Snežana Kujović.
Pobjeda je, podsjetimo, 13. jula objavila detalje zapisnika inspekcijskog nadzora Uprave za inspekcijske poslove, čiji inspektor je 17. i 25. juna obišao započete radove u Cetinjskom manastiru. Tom prilikom smo objavili i da je Uprava za zaštitu kulturih dobara sugerisala Mitropoliji da se, prije izdavanja konzervatorskih uslova, nadležnom sekretarijatu u Prijestonici obrati sa zahtjevom da odluče da li je za planirane radove potrebna prijava građenja, tj. građevinska dozvola.