Politika

Bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore ocjenjuje

Mitrić: Zakon o državnim službenicima mijenjaju iz političkih razloga

Bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore, prof. dr Blagota Mitrić, kazao je da iza predloženih izmjena Zakona o državnim službenicima i namještenicima stoje očito politički motivi.

Mitrić: Zakon o državnim službenicima mijenjaju iz političkih razloga Foto: Foto: Screenshot/TVCG
N. D.
N. D.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, izmjene koje su u skupštinsku proceduru prošle sedmice predali šefovi poslaničkih klubova parlamentarne većine, izazvale su oštre reakcije opozicije i stručnjaka. Izmjenama je, između ostalog, predviđeno da radni odnos u državnoj upravi može zasnovati i lice protiv kojeg je pokrenut krivični postupak po službenoj dužnosti; da na čelo institucije kao v.d. može doći osoba van organa državne uprave; smanjen je broj godina radnog iskustva za izbor na funkcije; stručni ispit više neće biti uslov za stalno radno mjesto...

Najviše bure podigao je, očekivano, predlog da posao u državnoj upravi mogu pronaći osobe protiv kojih se vodi krivični postupak. Iz vlasti pomenutu izmjenu pravdaju riječima da je postojeće zakonsko rješenje neustavno, jer narušava pretpostavku nevinosti. Profesor Mitrić kaže da taj argument ima formalno-pravno utemeljenje.

– Ne mogu reći da je to neustavno. Pretpostavka nevinosti postoji od antike. Niko nije kriv sve do pravosnažne sudske odluke – navodi on, dodajući da nova vlast zakonske norme ne mijenja sadržinski, već formalno.

– Cilj predloženih izmjena je da njihovi kadrovi nađu mjesta u državnoj upravi, jer po sadašnjem zakonu ne ispunjavaju uslove za zaposlenje – objašnjava profesor Mitrić za Portal Analitika.

Komentarišući predlog da se značajno smanji broj godina radnog iskustva za izbor na funkcije (kod starješine organa s devet na pet godina, visoko rukovodnog kadra s osam na tri, ekspertsko-rukovodnog kadra s pet, odnosno sedam, na dvije), naš sagovornik kaže da Ustavni sud ne može ulaziti u političke motive predložene izmjene.

– Oni i tu imaju faktično opravdanje, jer tokom 30 godina u opoziciji nijesu mogli sticati radno iskustvo u državnoj upravi – napominje naš sagovornik.

Upitan nije li kontradiktorno da, predlogom izmjena zakona, rukovodilac u Vladi i njenim resorima može biti neko kome su potrebne samo dvije godine radnog iskustva, a da njegov savjetnik mora imati najmanje tri, profesor Mitrić odgovara da to što je nešto kontradiktorno, ne znači i da je neustavno.

Opozicioni poslanici pozvali su kolege iz vlasti da povuku iz parlamentarne procedure pomenuti predlog zakona.

Portal Analitika