Politika

Navodi bivši predsjednik Ustavnog suda

Mitrić: Vlada može biti izabrana na elektronskoj sjednici, ne mora se mijenjati poslovnik

Kolegijum predsjednika Skupštine danas razmatra da li će se ikako glasati o predlogu mandatara Zdravka Krivokapića, nakon što je zbog infekcije nekih poslanika koronavirusom otvoreno pitanje mogućeg odgađanja izbora Vlade u parlamentu, Vrlo je vjerovatno da će Vlada Crne Gore biti izabrana na online sjednici. Bivši predsjednik i sudija Ustavnog suda prof.dr Blagota Mitrić za Portal Analitika navodi da Vlada može biti izabrana na ovakav način.

Mitrić: Vlada može biti izabrana na elektronskoj sjednici, ne mora se mijenjati poslovnik Foto: Arhiva/PA
Ivona Drobnjak
Ivona DrobnjakAutor
Portal AnalitikaIzvor

U Članu 91 Ustava Crne Gore u stavu 2 regulisano je da Skupština odlučuje većinom glasova svih poslanika, između ostalog i kada odlučuje o izboru Vlade.Taj odnos nije regulisan Ustavom niti nekim drugim propisom, ali se ovdje radi o slučaju u kojem Skupština ne može da se sastane. To nam pokazuje da se radi o klasičnom slučaju pravne praznine, to jeste kada neki društveni odnos nije regulisan pravom ili određenim pravnim aktom, u ovom slučaju ustavom, onda se pristupa takozvanoj popuni te pravne praznine sa drugim normama, koje regulišu slične odnose iz pravnog sistema Crne Gore. To se vrši jezičkim, logičkim i sistematskim tumačenjem“, navodi Mitrić.

On objašnjava da je Skupština u svojoj praksi imala slučajeve da je glasala takozvanim lajt sistemom, kada su poslanici sjedjeli u zgradi Skupštine, ali je svako sjedio u svom klubu, to jeste kancelariji.

„Postoje i takozvane telefonske sjednice Vlade, gdje se iz racionalnosti o nekim predmetima odlučuje telefonskim putem. Apropo tome i apropo analogiji, koja je jedno od sredstava tumačenja prava, ako već Vlada može da napravi telefonsku sjednicu iz razloga racionalnosti, onda tim prije Skupština može da održi telefonsku sjednicu ili online sjednicu, zato što postoji viša sila (vis maior). Ovo je važno pitanje koje se mora riješiti, zapravo najvažnije u parlamentarnoj demokratiji. Ne postoji nikakva pravna preprema da se Vlada ne izglasa na ovaj način“, ističe Mitrić.

Profesor objašnjava da može i da se suspenduje rok za izbor Vlade.

„Ova pravna situacija nije tako racionalna kao ova prva. Imamo i treću pravnu situaciju, gdje je predsjednik republike svojim ustavnim ovlašćenjima odlagao izbore u pojedinim opštinama zbog zaraze od korone. Prva opcija je najracionalnija i najopravdanija, uz malo šire tumačenje, dakle ako već može Vlada da odlučuje o nekim pitanjima telefonom, onda može i Skupština kada je na redu jedno vrlo važno pitanje i za državu i za čitav društveni sistem“, ističe on.

Mitrić objašnjava da je izmjena poslovnika u ovoj situaciji neracionalno rješenje.

„Skupština odlučuje o izmjeni i dopuni poslovnika. Prema tome, pravi dupli posao i gubi se dragocjeno vrijeme“, zaključuje naš sagovornik priču za Portal Analitika.

Portal Analitika