Advokat Nikola Martinović koji će, po saznanjima Pobjede, voditi slučaj, još uvijek nije formirao predmet, te za sada nije htio ni da govori o tome. U svakom slučaju, obustava isplate otvorila je pitanje u kojoj mjeri je neustavno ili protivzakonito ukidati isplate dok traje revizija dokumentacije na osnovu koje je dodjeljivan status istaknutog kulturnog stvaraoca.
Podsjećamo, reditelj Blagota Eraković ranije je za Pobjedu potvrdio da naknadu istaknutim kulturnim stvaraocima Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta nije isplatilo već drugi mjesec za redom, niti su bili obaviješteni da će isplate biti obustavljene. Da će doći do preispitivanja dokumentacije, indirektno je najavila i ministarka Vesna Bratić, gostujući prije dvadesetak dana na televiziji A1.
Naknade nijesu isplaćene, ali nijesu ni ukinute, kako tvrdi jedan od pravnika koga smo konsultovali povodom ovog slučaja, a koji je želio da ostane anoniman, pa se u tom slučaju može govoriti samo o naknadi štete koju je neisplaćivanje prouzrokovalo. S tim u vezi, ne može se, kako je rekao naš izvor, još uvijek govoriti o konkretnom slučaju, sve dok naknade nijesu ukinute.
Nekadašnji predsjednik Ustavnog suda Crne Gore prof. dr Blagota Mitrić kazao je za Pobjedu da je „obustava isplate novčanih naknada istaknutim kulturnim stvaraocima, i van prava, necivilizacijski korak ili se država nalazi na prosjačkom štapu.“
- A što se tiče prava, po mom sudu, sve što je necivilizacijsko je i nepravno, zato što su te naknade, po svojoj prirodi, neka vrsta stečenih prava. Ljudi su ugradili godine, decenije, dobijali nagrade, ispunjavali uslove po važećem zakonu, još uvijek važećem, i da odjednom administrativnom odlukom oni obustave isplatu dok ne ispitaju, odnosno dok ne izvrše reviziju tih davanja, odluče da li pojedini zaslužuju naknadu ili ne? – rekao je Mitrić.
Samo jedan je put da se ovaj problem riješi, a za to vrijeme isplata naknada ne bi trebalo da se obustavlja.
- Jedini ispravan put je bio, i jedini pravni put, da Vlada napravi izmjene i dopune toga zakona, da ga dostavi Skupštini na razmatranje i usvajanje, a da za to vrijeme stalno teče isplata. Nadoknade se ne mogu ukidati administrativnim potezima, već samo na osnovu izmjene i dopune zakona kojim je prvobitno regulisano to pravo, a predlog samo Vlada ima pravo da utvrđuje. Pitanje je kakvi će to zakoni biti i ako sve prođe proceduru, da pravnim putem izvrše izmjenu ili ukidanje ili brisanje pojedinih isplata, ali generalno, ističem ono što sam već rekao na početku, da se to ne radi u demokratskim i civilizovanim državama – istakao je Mitrić.
Podsjetimo, članom 52 Zakona o kulturi propisano je da Vlada Crne Gore može na prijedlog Ministarstva kulture dodijeliti status „istaknutog kulturnog stvaraoca“ umjetniku ili stručnjaku u kulturi čija su djela i stvaralaštvo od izuzetnog značaja za kulturu Crne Gore. Istim članom propisano je i da nosilac ovog statusa ima pravo na doživotnu mjesečnu naknadu od dana dodjele statusa, u visini jedne do dvije prosječne neto zarade u Crnoj Gori, u godini koja prethodi isplati naknade. Kriterijumi i način dodjeljivanja, kao i uslovi za utvrđivanje visine naknade i način njene isplate, propisani su Uredbom o kriterijumima i načinu dodjeljivanja statusa istaknuti kulturni stvaralac, koju je donijela Vlada.