Na radionicama je učestvovalo više od 50 predstavnika osnovnih i prekršajnih sudova, tužilaštva, policije, socijalnih i zdravstvenih službi, opštinskih kancelarija za rodnu ravnopravnost i nevladinih organizacija.
Tokom interaktivnih radionica, predstavnici institucija i organizacija uključenih u zaštitu žrtava nasilja u porodici razgovarali su o zahtjevima i preporukama utvrđenim nacionalnim zakonodavstvom, Istanbulskom konvencijom Savjeta Evrope i Izvještajem GREVIO komiteta o Crnoj Gori o procjeni zakonodavnih i drugih mjera kojima se primjenjuju odredbe Konvencije. Učesnici su, takođe, razmijenili svoja znanja, iskustva i dobre prakse, razjasnili pitanja i kompetencije, obezbjeđujući snažnu među-institucionalnu saradnju u slučajevima nasilja u porodici.
Ekspertkinje za rodna pitanja Biljana Zeković i Aleksandra Gligorović složile su se da su radionice zasnovane na intenzivnim diskusijama kroz koje su predstavnici institucija i organizacija došli do zajedničkih zaključaka i usaglasili pravce za efikasan i efektivan multi-sektorski odgovor na slučajeve nasilja u porodici.
„Potreba za profesionalcima u oblastima koje se odnose na efikasnu zaštitu žrtava i sankcionisanje počinilaca jasno su artikulisane, što je važno za osmišljavanje budućih sličnih programa koji će dodatno ojačati kapacitete državnih institucija i organizacija“, kazale su Zeković i Gligorović.
Misija će nastaviti da podržava institucije i organizacije civilnog društva da zajedno rade na promovisanju rodne ravnopravnosti u društvu sa nultom tolerancijom prema nasilju u porodici.