Crna hronika

Počelo ponovno suđenje bivšem gradonačelniku Podgorice za zloupotrebe u slučaju prodaje gradskog zemljišta kompaniji Carine

Miomir Mugoša ponovio da nije kriv i osporio nalaz vještaka

Bivši gradonačelnik navodi da je vještak Đuričković u predmetu koji se vodi protiv njega metar kvadratni gradskog zemljišta prodatog kompaniji Carine cijenio prvo 1.100 eura pa zatim 857 odnosno 357 eura dok je na susjednoj parceli u postupku restitucije metar kvadratni cjenio 56 eura

Miomir Mugoša ponovio da nije kriv i osporio nalaz vještaka Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Miomir Mugoša danas je na ponovnom suđenju u podgoričkom Višem sudu ponovio da nije kriv i da se ne osjeća krivim povodom optužbi specijalnog tužilaštva da je kao gradonačelnik Glavnog grada Podgorica iskorišćavanjem svog službenog položaja gradsku kasu oštetio za 6.723.194,85 eura prilikom prodaje gradskog zemljišta firmi Carine ispod tržišne cijene za 165 eura po metru kvadratnom.

"Ne osjećam se krivim i nisam kriv. Ovo mi je prvi put da sam optužen, osim što imam neki saobraćajni prekršaj iz 70 i neke godine. Sve svoje poslove, od ljekara, hirurga, direktora KBC-a, ministra zdravlja, pa sve do predsjednika Opštine i gradonačelnika Podgorice i ambasadora Crne Gore u Sloveniji, sam časno i čestito obavljao", kazao je Mugoša.

Proces vodi sutkinja Vesna Kovačević.

Mugoša je 27. maja prošle godine oslobođen od optužbi ali je nakon žalbe na ovu odluku Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu i naložio ponovno suđenje.

Bivši gradonačelnik je podsjetio sud da je povodom ovog slučaja Tužilaštvo tri puta odbacivalo krivične prijave protiv njega

"Ovaj događaj seže iz daleke 2002. godine i ne mogu se sjetiti svih detalja2, kazao je Mugoša podsjećajući sud da se radi o obimnoj dokaznoj građi.

Međutim i nakon tri odbačene krivične prijave, kako je kazao Mugoša, Tužilaštvo aktivira slučaj agažujući vještaka arhitektonske struke Vukašina Đuričkovića i podiže optužnicu.

"Imao sam primjedbu na nalaz ovog takozvanog vještaka obzirom na visoku cijenu kvadrata zemlje koju je on postavio kao tržišnu. Postavio sam I pitanje njegove pravne sposobosti jer na glavnom pretresu nije mogao da objasni I pročita svega dbvije stranice svog dopunskog nalaza", kazao je Mugoša.

Mugoše je zatražio od suda da posebno razmotri činjenicu da je vještak Đuričković imao različite aršine kada je u pitanju procjena cijene zemljišta prodatog kompaniji Carine i zemljišta na susjednoj parceli koji je vraćan vlasnicima kroz proces restitucije.

On je naveo da vještak Đuričković u predmetu koji se vodi protiv njega metar kvadratni gradskog zemljišta prodatog kompaniji Carine cijenio prvo 1.100 eura pa zatim 857 odnosno 357 eura dok je na susjednoj parceli u postupku restitucije metar kvadratni cjenio 56 eura.

"Odbrana ima taj dokument. I posle deset godina, dakle 2017. godine, stavlja basnoslovne cifre prilikom procjene vrijednosti gradsko građevinskog zemljišta. Vještak Đuričković je u koprodukciji sa drugim vještakom dao dopunu nalaza i mišljenja. Imamo dva potpuno različita nalaza iz 2007. i 2017. godine", kazao je Mugoša

Prema navodima prvostepene presude koju je donijela sutkinja Vesna Pean, tokom sudskog postupka utvrđeno je da nema dokaza da je Miomir Mugoša postupao sa umišljajem da pričini štetu Glavnom gradu u koris kompanije Carine a što je jedan od neophodnih uslova za krivično djelo zloupotreba službenog položaja za šta ga je teretilo Specijalno tužilaštvo.

Sud je utvrdio da je donošenju odluke o prenosu prava svojine kompaniji Carine nad spornom parcelom prethodila procedura te da je postupak išao od Direkcije za imovinu, preko nadležnih sekretarijata, a potom je tek dolazio do službe gradonačelnika Glavnog grada.

Za odluku suda jedna od ključnih činjenica bila to što je Komisija koja se bavila procjenom cijene zemljišta bila iz drugog državnog organa i nema veze sa Glavnim gradom.

Sa druge strane, Specijalno državno tužilaštvo je osporilo oslobađajuću presudu tvrdeći da je sud pogrešno i nepotpuno utvrdio činjenično stanje, te da se u presudi, između ostalog, poziva na odluku o građevinskom zemljištu iz 2002. godine, koja u vrijeme izvršenja djela nije bila na snazi, već je važila odluka o gradskom građevinskom zemljištu iz 2003. godine, koja ne propisuje mogućnost prenosa prava svojine putem neposredne pogodbe.

Sljedeće suđenje zakazano je za 5.jun.

Portal Analitika