U svom prvom intervjuu, doskorašnji šef kabineta bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića i sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost, a sada potpredsjednik Demokratske stranke za beogradski list pojašnjava kako je posljednji mandat vladavine Tadića obilježila borba protiv organizovanog kriminala.
- Srbija je imala tu nesreću da su neki od naših sugrađana postali ozbiljni trgovci drogom u evropskim i svjetskim razmerama. Oni ozbiljne količine droge nisu prodavali u Srbiji, zato što je naše tržište malo, ali su novac od prodaje droge, koji se mjeri stotinama miliona eura, počeli da ulažu u Srbiju. Kupovali su poljoprivredna dobra, hotele, ugostiteljske objekte, ne bi li taj novac legalizovali. Ali, bilo je primjetno da su investirali i novac u poslove koji ne donose direktan profit, kao što je ulaganje u medije i distributere štampe.
Rakić dodaje da je svrha tih ulaganja bila da sebe predstave kao legalne i moćne biznismene u vrijeme kada je svjetska ekonomska kriza pogodila Srbiju.
- To nismo smjeli da dozvolimo i zato smo ušli u žestoku borbu protiv organizovanog kriminala, bez obzira na rizike sa kojima smo se suočavali. Da nijesmo, danas bi Darko Šarić bio legitimni biznismen i možda čak uticao na sastavljanje Vlade Srbije, a naša zemlja bi postala balkanska Kolumbija.
Na pitanje Blica ko je sve umiješan u trgovinu drogom u regionu i da li je borba protiv Darka Šarića, u stvari, borba protiv nekih mnogo većih igrača, Rakić odgovara:
- Čuvanje državne tajne obavezuje me i ne mogu da iznosim konkretne podatke o svim akcijama koje su vođene protiv Šarića. Mogu samo da kažem da smo dobili vrlo važnu bitku, ali rat protiv organizovanog kriminala nije završen. Očekujem da rezultati još jedne uspješne bitke protiv organizovanog kriminala uskoro budu poznati javnosti.
Foto: blic.rs