Društvo

Vjerski praznik proslavljen u pojedinim crnogorskim školama, ombudsman formirao predmet, nadležni resor tvrdi da se radi o činu koji simbolizuje ispraćaj zime i slavi ljubav

Ministarstvo prosvjete ignoriše Zakon

Ovo je prvi i jedini slučaj u prosvjeti Crne Gore da se jedan radni školski dan pretvorio u neradni dan da bi se proslavio vjerski praznik koji nema nikakvog značaja za Crnu Goru! Ili nam uvode na mala vrata praznik uoči „časnog posta“?, kazao je Backović

Ministarstvo prosvjete ignoriše Zakon Foto: Fejsbuk/Gimnazija Slobodan Škerović
PobjedaIzvor

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je formirao predmet povodom proslave vjerskog praznika Maslenice u crnogorskim školama, saopšteno je Pobjedi iz te institucije.

Kazali su da su odmah po saznanju iz medija formirali predmet i da će po okončanju ispitnog postupka mišljenje zaštitnika biti objavljeno i dostupno javnosti.

ZAKON ILI VJERA

S druge strane, Ministarstvo prosvjete ne vidi ništa sporno u proslavljanju vjerskog praznika u školama, već su naveli da je to praznik koji simbolizuje ispraćaj zime i najavu proljeća, „a osim toga, ovaj praznik slavi ljubav, pomirenje i praštanje“...

Taj praznik je obilježen u subotu 25. februara, koja je bila radni dan u crnogorskim školama.

Dok su u petak građani Crne Gore na Cetinju protestnom šetnjom izrazili podršku Ukrajini i njenom narodu u borbi za slobodu, narednog dana se u crnogorskim školama obilježavao vjerski ruski praznik, a učenicima, na primjer, nije održan javni čas o ratu koji Rusija vodi protiv te zemlje.

Maslenice nijesu samo ruski praznik, danas se proslavlja kao hrišćanski u Rusiji, Ukrajini i Bjelorusiji. Vodi porijeklo od drevnog slovenskog praznika kojim se obilježavalo ispraćanje zime i doček proljeća, a u slavu boga Jarila. Kao i brojni paganski običaji, i ovaj praznik je nastavio da živi i u hrišćanstvu, a crkva ga je uvrstila u svoje praznike, kao nedjelju pred uskršnji post, koja je u crkvenom kalendaru danas poznata kao Sirna ili Bijela nedjelja. Tokom te nedjelje se priprema za post, ne jede se meso, ali su dozvoljeni mliječni proizvodi i jaja.

Da su ih pojedine škole u Crnoj Gori slavile kao crkveni praznik, svjedoči i objava Gimnazije „Slobodan Škerović“ u Podgorici, koja je u najavi napisala da se Maslenice slave „u nedjelji prije časnog posta, koja podrazumijeva praštanje“.

U članu pet Opšteg zakona o vaspitanju i obrazovanju se navodi da je u javnoj ustanovi kojoj je dodijeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog programa, obrazovanje i vaspitanje je svjetovnog karaktera.

"U ustanovi iz stava 1 ovog člana nije dozvoljeno religijsko djelovanje osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole", piše u Zakonu.

PITANJA I ODGOVOR

Na pitanje Pobjede da li se proslavom ovog praznika krši Zakon, iz Ministarstva prosvjete kojim rukovodi Miomir Vojinović – nije odgovoreno. Na brojna Pobjedina pitanja, stigao je sljedeći odgovor:

"Povodom reakcija u javnosti u vezi sa obilježavanjem praznika Maslenica u OŠ „Novka Ubović“ u Podgorici i još nekoliko škola u Crnoj Gori, želimo da obavijestimo crnogorsku javnost da je riječ o prazniku koji ima duboke korijene u slovenskoj mitologiji i koji se obilježava kako u Rusiji, tako i u Ukrajini i Bjelorusiji. Ovaj praznik simbolizuje ispraćaj zime i najavu proljeća, a osim toga, ovaj praznik slavi ljubav, pomirenje i praštanje. Škola „Novka Ubović“ nije jedina škola koja je obilježila ovaj praznik, a isti je obilježavan godinama unazad u gotovo svim crnogorskim školama u kojima se izučava ruski jezik", piše u odgovoru Ministarstva prosvjete.

Iz tog resora su istakli da je potpuno u skladu sa našim obrazovnim sistemom da u školama, osim jezika, djeca uče i o običajima, kulturi, tradiciji, književnosti i umjetnosti drugih zemalja.

Pobjedi nije odgovoreno u koliko se škola obilježio ovaj praznik i od kada je tradicionalni. Nije odgovoreno ni na pitanje da li se, s obzirom na to da je praznik vjerski, kosi sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju u kojem je izričito zabranjeno bilo kakvo religijsko djelovanje u javnim obrazovnim ustanovama?

Nije odgovoreno ni kakav je stav Ministarstva prosvjete prema ovakvoj promociji u ovom trenutku, a koja je stavljena ne u obrazovni, već u vjerski kontekst s obzirom na to da je Gimnazija upotrijebila u najavi i riječi poput „proslava časnog posta“? Pobjeda je takođe pitala Ministarstvo i da li su kontaktirali direktore škola i šta će preduzeti povodom obilježavanja praznika i da li su pedagozi svjesni obaveze koju imaju prema učenicima te i da su se škole odredile prema agresiji Rusije na Ukrajinu što je pedagoška i civilizacijska obaveza ovog trenutka. Nije odgovoreno ni na pitanje da li postoje još neki vjerski praznici koji se obilježavaju u školama uprkos Zakonu, niti zbog čega se kao dan ruskog jezika ne obilježava 6. jun, koji je Međunarodni dan ruskog jezika a ujedno i dan rođenja Aleksandra Puškina, oca moderne ruske književnosti.

MINISTARSTVO ODOBRAVA I UČESTVUJE

Nekadašnji ministar prosvjete, akademik prof. dr Slobodan Backović kazao je Pobjedi da ovakav odgovor iz Ministarstva pokazuje da oni odobravaju proslavu ruskog vjerskog praznika u našim školama ili su saučesnici ovih događanja.

"Znamo šta su Maslenice, ali koji značaj Maslenice imaju za škole i svu djecu u Crnoj Gori da im se za proslavu posvećuje jedan radni školski dan? Na to nam je potreban odgovor i objašnjenje iz Ministarstva prosvjete", kazao je akademik Backović.

On je istakao da ako je u pitanju upoznavanje sa jezikom i običajima ruskog naroda, da se to moglo, ako je predviđeno nastavnim planom, uraditi za vrijeme jednog časa ruskog jezika.

"Ovo je prvi i jedini slučaj u prosvjeti Crne Gore da se jedan radni školski dan pretvorio u neradni dan da bi se proslavio vjerski praznik koji nema nikakvog značaja za Crnu Goru! Ili nam uvode na mala vrata praznik uoči „časnog posta“?", kazao je Backović.

ZAVOD: NADOKNADITE PROPUŠTENO GRADIVO

Nakon što se radna subota u pojedinim crnogorskim školama odradila proslavom vjerskog praznika, iz Zavoda za školstvo je rukovodiocima obrazovno-vaspitnih ustanova upućen dopis u kojem se preporučuje da obrazovno-vaspitne ustanove radne subote realizuju isključivo kao nastavne, kako bi se postigli svi planirani obrazovno-vaspitni ishodi, odnosno ishodi učenja.

Oni su u dopisu istakli da je cilj obrazovanja i vaspitanja da obezbijedi mogućnost za svestrani razvoj pojedinca, bez obzira na pol, životno doba, invaliditet, socijalno i

kulturno porijeklo, nacionalnu i vjersku pripadnost i tjelesnu i psihičku konstituciju.

"Zavod za školstvo podsjeća rukovodioce obrazovno-vaspitnih ustanova da direktor vaspitno-obrazovne ustanove organizuje racionalno i efikasno izvođenje obrazovnog programa i priprema prijedlog godišnjeg plana rada i odgovoran je za njegovo sprovođenje (Član 82 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju)", piše u dopisu koji je upućen svim direktorima.

DIREKTORI TVRDE DA JE TRADICIJA…

Učenici podgoričkih škola „Štampar Makarije“, „Novka Ubović“ i Gimnazije „Slobodan Škerović“ su u subotu proslavljali Maslenice.

Direktor OŠ ,,Štampar Makarije“ Novica Gačević je Pobjedi prije dva dana kazao da se radi o kulturnom događaju i čuvanju tradicije.

"I treba to da njegujemo što više jer 1711. godine su naši vladari crnogorski sklopili savez sa Rusijom i dobijali smo ogromni novac od te iste Rusije, koju sad pljujemo. Što se tiče Novice Gačevića, uvijek će se održavati ta tradicija koju su naši preci održavali sa Rusijom. Tako da se to njeguje preko dva-tri vijeka, a ne radi se sad o provokacijama ili ne znam ni ja o čemu. To je nešto što ćemo uvijek njegovati, dok sam ja, a poslije neka rade što god hoće", poručio je Gačević.

Direktorica OŠ „Novka Ubović“ Ljiljana Ćorac-Ražnatović je u subotu kazala Pobjedi da nijesu imali namjeru nikog da politički provociraju, nego da se taj praznik godinama proslavlja u svim školama jer je vezan za učenje kulture ruskog jezika koji djeca izučavaju kao i običaje i tradiciju.

Portal Analitika