„Komisija za ispitivanje udesa helikoptera je 5. novembra 2012. godine izdala saopštenje za javnost, u kojem je detaljno prezentovan stručan nalaz i najvjerovatniji uzrok pada helikoptera. I pored toga pojedini mediji uporno nastavljaju da plasiraju neistine i proizvoljno konstruišu svoju verziju događaja, pri čemu laičkim pristupom, veoma kompleksnoj oblasti vazduhoplovstva, dolaze do senzacionalističkih ‘ekspertskih zaključaka’. Tako je uzrok pada helikoptera prvo bio ‘rotor elise’, pa starost helikoptera, slaba priprema i ‘egzibicije’ pilota, stari stub navigacijske oznake i najnovije ignorisanje tehničkog kvara helikoptera.”
Iz Ministarstva naglašavaju da se održavanje vazduhoplova u Vojsci Crne Gore u potpunosti vrši u skladu sa propisima datim od konstruktora vazduhoplova bez bilo kakvih izmjena u sadržaju i načinu izvršenja postupaka ili rokova održavanja.
„U sistemu održavanja ne postoji termin ‘remont helikoptera Gazela’, već je na helikopterima ‘Gazelle’, po propisima konstruktora (Eurocopter) kao najveći stepen u održavanju helikoptera propisan C-2 pregled, koji se vrši svakih 12 godina eksploatacije helikoptera. Pregledi na ovom tipu helikoptera se svuda u svijetu izvršavaju na isti način i na osnovu iste dokumentacije, bez obzira da li se koriste u vojne ili civilne svrhe, tako da je mišljenje navodnog ‘visokog oficira crnogorske vojske’ o prihvatanju liberalnijeg režima tehničkih pregleda, netačno i u krajnjem zlonamjerno”, mavodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva saopštavaju i da se helikopter stavlja van upotrebe na osnovu primjedbe pilota nakon što se neki kvar desi na zemlji ili u letu ili na osnovu pregleda zemaljskog vazduhoplovno-tehničkog osoblja, a ne aktom komandovanja.
„Nikada se ne postavlja pitanje da li je određena primjedba pilota ili tehničara osnovana, nego se ista upisuje u knjižicu održavanja vazduhoplova i helikopter ne može poletjeti dok se kvar ne analizira, otkloni i ne odgovori na datu primjedbu. Dakle, samo ispravan helikopter može dobiti odobrenje da poleti”, navode iz Ministarstva koje precizira i kada su izvršeni pregledi na pomenutom helikopteru koji je pretrpio udes.
U Ministarstvu navode da ne stoji konstatacija raznih „neimenovanih izvora“ da, radi uštede, Ministarstvo odbrane ne odobrava probne letove ili da se helikopteri vraćaju u upotrebu sa sitnim kvarovima, već se probni letovi uvijek izvršavaju bez obzira na finansijske izdatke koje on prouzrokuje i bez obzira na lokaciju izvršenja radova na održavanju helikoptera i dodaju da u vazduhoplovstvu ne postoje „sitni“ i „krupni“ kvarovi niti da vazduhoplov može biti „malo neispravan“ a da je njegova upotreba dozvoljena, a ponajmanje naređena.
”Od povratka u jedinicu helikopter ev.br.12752 naletio je 518.20 časova bez primjedbi koje bi ukazivale na loše izvršenje C-2 pregleda. Isti pregled Avio-servis ‘Ikar’ je izvršio na još 6 helikoptera ovog tipa, bez primjedbi koje bi ukazivale na njegovo loše izvršenje. Nakon toga, na helikopteru su u radionici Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore, u skladu sa propisima, izvršeni svi planirani radovi održavanja i to četiri 100-časovna i jedan 400-časovni povremeni pregled, pored svakodnevnih pretpoletnih, međuletnih i posleletnih pregleda i pregleda u tehničkom danu. Svi pregledi su evidentirani u propisanoj dokumentaciji”, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo potom navodi da su 8. jula 2011. na helikopteru prvi put primijećene vibracije, te da su one otklonjene do 11. jula, što je potvrdio i najiskusniji probni pilot Vojnog vazduhoplovstva.
„Nakon potvrđivanja ispravnosti helikoptera poslije otklanjanja vibracija, helikopter je bio u upotrebi do 27. jula 2011. godine, ostvarivši ukupno 16 letova, odnosno 10 sati i 30 minuta naleta, nakon čega je upućen na redovni 100 časovni povremeni pregled. Svaki povremeni pregled završava se probnim letom i tek nakon što probni pilot svojim potpisom konstatuje da je helikopter ispravan, helikopter se vraća u upotrebu. Probni let nakon povremenog pregleda izvršen je 4. avgusta 2011. godine, nakon kojeg je probni pilot konstatovao i upisao u knjižicu održavanja da je helikopter ispravan. Nakon tog probnog leta do udesa, helikopter je ostvario 20 letova u trajanju od 10 sati i 20 minuta i nije konstatovana niti jedna primjedba po pitanju vibracija ili bilo kakve neispravnosti helikoptera.”
Iz Ministarstva apeluju na medije da se uzdrže od iznošenja neprovjerenih činjenica o ovom tragičnom događaju, „kako ne bi na taj način dodatno otežavali situaciju u kojoj su se našle porodice naših stradalih kolega.”