"Ova politika je već počela na njemačkim granicama", rekao je Dobrindt obraćajući se Bundestagu, aludirajući na nove mjere vraćanja svih onih koji ne posjeduju potrebne isprave, što se odnosi na one koji u Njemačkoj žele podnijeti zahtjev za azilom.
Dobrindt je rekao kako su mogućnosti njemačkog društva kada je u pitanju integracija došle do svojih granica i zato, kako je rekao, Njemačka u svijet mora odaslati signal da je došlo do promjene migracijske politike.
"Zato moramo djelovati što brže", rekao je Dobrindt i objasnio kako je u prvoj nedjelji primjene novih pravila prilikom pokušaja ulaska u Njemačku odbijeno 45 posto više osoba nego sedmicu ranije.
Ministar je najavio i sistematskije protjerivanje kriminalaca u zemlje poput Avganistana ili Sirije.
Onemogućavanje ulaska u zemlju osobama koje namjeravaju podnijeti zahtjev za političkim azilom nailazi na kritiku kako u Njemačkoj tako i kod susjeda, posebno u Poljskoj i Švajcarskoj.
Njemačka se pritom poziva na tzv. Dablinsko pravilo po kojem je za azil zadužena ona članica Evropske unije u kojoj je podnositelj i ušao u Uniju, a što, kada je kopnena granica u pitanju, ne može biti Njemačka. Na unutrašnjem planu novoj njemačkoj vladi kancelara predbacuje se da je onemogućavanje podnošenja zahtjeva za azilom protivustavno.
Istovremeno njemački mediji, pozivajući se na izvore u policiji, javljaju o snažnom padu broja neregularnih ulazaka u zemlju od početka godine. Do početka maja su zabilježili 22.000 pokušaja ulaska, što je osjetni pad u poređenju s 2024. kada je u istom razdoblju zabilježeno 83.000 te 2023. godine 127.000 prelazaka.
Stručnjaci istovremeno ukazuju na to da je smanjeni broj ilegalnih migranata rezultat boljih kontrola na vanjskim granicama Evropske unije. Austrijski ministar ekonomije Wolfgang Hattmannsdorfer pohvalio je njemačke postupke na granici s Austrijom.
"Ja sam srećan i zadovoljan zbog činjenice da je u Njemačkoj došlo do promjene u načinu razmišljanja kada je u pitanju migracijska politika", rekao je Hattmannsdorfer. On je dodao kako su oni koji u Evropi traže zaštitu dobrodošli, ali ne i oni koji ovamo dolaze iz ekonomskih razloga.