Društvo

Okončanje reaktiviranog slučaja: ODT saopštilo da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka u slučaju defektologa OŠ ,,Pavle Rovinski“

Milović nije počinio krivično djelo, fotografija sporna samo direktorici

Nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv defektologa OŠ „Pavle Rovinski“ Ivana Milovića, saopšteno je juče Pobjedi iz Osnovnog državnog tužilaštva.

Milović nije počinio krivično djelo, fotografija sporna samo direktorici Foto: Foto: Media Biro
PobjedaIzvor

Njega je u septembru prijavila direktorica te škole Nataša Popović zbog fotografije na kojoj se nalazi Milović sa djetetom sa kojim radi, snimljen s leđa, pored glavnog ulaza u školu za vrijeme odmora, jer su u kadru i druga djeca.

Taj slučaj je zaključen još u novembru prošle godine tako što su odbačene bilo kakve insinuacije na račun Milovića. Pobjeda je 7. oktobra objavila da je izjašnjenje uprave OŠ „Pavle Rovinski“ povodom te fotografije, koju su dobili od Ministarstva prosvjete, bilo takvo da nema elemenata koji bi ukazivali na nezakonito ponašanje. Takav zaključak je izveden nakon izjave defektologa, majke i stručnog tima...

Pobjeda je odmah nakon što je slučaj dospio u javnost kontaktirala Ministarstvo prosvjete kojim je tada rukovodio Miomir Vojinović. Nijesu odgovorili na pitanja zbog čega se slučaj ponovo aktuelizuje.

Ostaje nejasno zbog čega je Ministarstvo tražilo i ove godine izjašnjenje nove direktorice Popović, koja je u septembru stupila na dužnost, posebno imajući u vidu činjenicu da je isto to ministarstvo spornu fotografiju dostavilo prethodnoj direktorici prije gotovo godinu dana, od koje je tada i dobilo izjašnjenje na osnovu kojeg je cijeli slučaj zaključen.

Pobjedi je nezvanično iz tog resora rečeno da je izjašnjenje bilo takvo da nije bilo elemenata koji bi ukazivali na nezakonito ponašanje. Odbili su da daju objašnjenja.

U dopisu koji je škola u novembru prošle godine poslala Ministarstvu ističe se da se radi o situaciji koja se može desiti bilo kom prosvjetnom radniku koji radi sa djecom sa posebnim potrebama, jer su neke situacije nepredvidive, te da to može da dovede do konteksta koji može biti negativno shvaćen.

Izjašnjenje je tada poslala i majka djeteta, u koje je Pobjeda imala uvid, koja je kazala da je zadovoljna načinom rada i odnosom prema djetetu, te da je uočila znatno poboljšanje ponašanja.

Povodom reaktiviranja slučaja, Milović je tražio i da se održi sjednica nastavničkog vijeća, ali je direktorica nije zakazala. On je takođe prisustvovao sjednici školskog odbora, koju je direktorica škole brzo napustila i nije odgovarala na pitanja roditelja.

Milović je prijavio direktoricu da je počinila krivično djelo lažno prijavljivanje iz člana 388 Krivičnog zakonika Crne Gore. U obraloženju prijave se navodi i da je tražila od roditelja djeteta da se promijeni iskaz.

Defektolog je u međuvremenu dobio otkaz. Zbog toga je tužio školu i traži poništaj rješenja o otkazu i naknadu štete, jer je direktorica škole Nataša Popović 20. oktobra potpisala rješenje iako je on na bolovanju. Rješenje je zatekao zakačeno na vratima svog stana, a da prije toga nije sproveden disciplinski postupak, niti je dobio bilo kakvo upozorenje.

Advokat Miloš Vukčević, koji zastupa Milovića, kazao je Pobjedi da traže tužbom da Popović vrati Milovića na radno mjesto koje je i obavljao prije donošenja rješenja o otkazu.

U rješenju za otkaz Popović je, kao jedan od razloga, navela i to što je Milović podnio 28. septembra školskom odboru zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv direktorke, koji je istog dana postavio na oglasnoj tabli zbornice škole i poslao na Vajber grupu Nastavničkog vijeća. Njegov zahtjev motivisan je time što je Popović nanovo aktivirala zaključen slučaj koji navodno svjedoči neprimjerenom ponašanju Milovića.

Predsjednica školskog odbora je odbila da pokrene disciplinski postupak protiv direktorice, a prema saznanjima Pobjede, predstavnik Ministarstva prosvjete u tom ŠO je zbog toga podnio ostavku.

Advokat Vukčević je Pobjedi kazao da nije nedolično ponašanje, kako je Popović navela u rješenju, to što je tražio zaštitu ombudsmana i Ministarstva prosvjete, niti što je putem Vajber grupa obavještavao kolege o koracima koje je preduzimao.

"Zaposleni je žrtva mobinga direktorice škole koja je vršila pritisak, kojim je željela da ga disciplinuje i ućutka te da ga spriječi da se obrati zaštitniku i Ministarstvu prosvjete kako bi zaštitio svoja prava", kazao je Vukčević Pobjedi.

Vukčević u tužbi navodi i da rješenje o otkazu koje je Popović uručila defektologu ne sadrži nijednu činjenicu koja potvrđuje ili na osnovu koje bi se moglo zaključiti da je ponašanje defektologa ,,nasilničko, nedolično ili uvredljivo“.

Zbog dešavanja u OŠ ,,Pavle Rovinski“, nekoliko puta se oglašavao i dio zaposlenih u tom kolektivu, koji su u septembru od tadašnjeg ministra prosvjete Miomira Vojinovića tražili da se ispitaju nezakonitosti u radu direktorice, od zapošljavanja do formiranja školskog odbora. Oni su, takođe, uputili i pismo podrške kolegi Miloviću dijela zaposlenih u OŠ ,,Pavle Rovinski“, koje ima više od 30 potpisa, a imena su poznata redakciji.

U pismu su naveli da upućuju kolegi podršku, ali i da negoduju zbog višemjesečnih neprijatnosti koje su izazvane nezakonitim djelovanjem i postupanjem Popović.

"Protivno različitim zakonskim odredbama i procedurama, krše se prava zaposlenih. Nama članovima kolektiva je uskraćeno pravo na slobodu izražavanja mišljenja i volje, ukazano nam je nepoštovanje koje se ogleda u: ograničavanju komunikacije u školskoj Vajber grupi koja ne predstavlja službeni vid komunikacije; samovoljnom mijenjanju Poslovnika o radu Nastavničkog vijeća bez analize, razmatranja i dogovora o istom; neinformisanju članova nastavničkog vijeća o radu škole, na šta svaki član ima pravo po Statutu škole", nabrajaju zaposleni.

Ističu da je kulminacija nastala uručivanjem otkaza kolegi članu kolektiva, kako kažu, na nezakonit način, bez procedure i upozorenja što je obaveza škole, školskog odbora i direktorice.

Pobjeda je prekjuče objavila da je Prosvjetna inspekcija kontrolisala rad škole i utvrdila da je Popović zloupotrijebila službeni položaj i nezakonito zapošljavala. Povodom toga,inspektor je predložio razrješenje direktorice.

Prosvjetna inspekcija je takođe ustanovila nepravilnosti u postupku izbora predstavnika roditelja, odnosno predstavnika Savjeta roditelja za člana školskog odbora koji je izabran suprotno pozitivnim propisima, pa je ostavljen rok za otklanjanje utvrđene nepravilnosti.

Portal Analitika