Ona smatra da prepričavanjem da su svi zdravstveni radnici korumpirani to „veoma komplesno i osjetljivo pitanje, podiže tenzije među njima.
- Sa druge strane, među građanima se stvara uniformni animozitet prema jednoj profesiji i proizvodi uzajamno nepovjerenje između dvije strane, čija je harmoničnost u saradnji neophodna - kazala je Miljanović agenciji MINA.
Ona smatra da korupciju nije lako dokazati, a da je za njeno iskorjenjivanje neophodna aktivnost svih društvenih segmenata, nadležnih institucija, medija i svakog pojedinca.
- Za borbu protiv ove pojave veoma je važna građanska hrabrost svakog pojedinca. Stoga se trudimo da svi zajedno, koristeći iskustva korisnika naših usluga, prepoznamo postojanje zona djelovanja koje bi nosile rizik od korupcije - rekla je Miljanović.
Ona je kazala da je u posljedne četiri godine upućeno pet prijava o mogućoj korupciji od kojih su dvije proslijeđene Osnovnom državnom tužiocu na dalje postupanje. Po jednoj prijavi u toku je sudski postupak, a za drugu su u KCCG obaviješteni da je odbačena kao nesonovana.
Miljanović je podsjetila da je zdravstvo osjetljiv segment društva i da percepcija korupcije u toj oblasti privlači značajnu pažnju.
- Uvjerena sam u potpunu stručnu kompetentnost, predanost poslu i moralni legitimitet zaposlenih u našoj ustanovi. Stoga nastojimo da se kroz jasno definisane i transparentne procedure rada, svedu na minimum prilike i polja potencijalnih koruptivnih radnji - rekla je ona.
Direktorica KCCG je navela da realni troškovi neophodni za optimalno, ali i veoma racionalno funkcionisanje KCCG, ne uzimajući u obzir kapitalne investicije i nabavku opreme, iznose oko 53 miliona eura na godišnjem nivou.
- Prošlogodišnji budžet KC, koji je opredijelio Fond zdravstva iznosio je nešto manje od 45 miliona eura, tako da je prethodna godina bila prilično izazovna i obilježena maksimalnom racionalizacijom i naporima da se svi troškovi umanje u mjeri realnog - rekla je Miljanović.
Ona je kazala da su se sve mjere racionalizacije odnosile na uštede u poslovanju, ali da se pritom ne ugrozi kvalitet zdravstvene zaštite koji ta ustanova obezbjeđuje građanima.
- Isti trend nastaviće se i ove godine, s obzirom na činjenicu da je ovogodišnji budžet namijenjen zdravstvu dodatno umanjen u odnosu na pretgodnu godinu – zaključila je ona.