Društvo

Pritužba zbog objave Etno sela Brezna Montenegro

Miličković: Ombudsman da podrži zaustavljanje netrpeljivosti i stigmatizacije LGBTIQ osoba

Profesorica i građanska aktivistkinja, članica feminističke grupe “Bogougodnice” Maja Miličković je zaštitniku ljudskih prava i sloboda Siniši Bjekoviću podnijela pritužbu zbog javne objave Etno sela Brezna Montenegro, kojom su stigmatizovali LGBTIQ osobe.

Miličković: Ombudsman da podrži zaustavljanje netrpeljivosti i stigmatizacije LGBTIQ osoba Foto: Schreenshot/Etno selo Montenegro/Maja Miličković
Portal AnalitikaIzvor

“Etno Selo Montenegro Brezna, opština Plužine, objavila je na svojoj zvaničnoj stranici na mreži Facebook objavu danas oko 18 sati. Sjutra u Crnoj Gori počinje za one koji to žele registracija istopolnog partnerstva čime Crna Gora čini prvi početni korak u suštinskom i stvarnom zaustavljanju diskriminacije osoba koje pripadaju LGBTIQ populaciji”, navodi Miličković. 

Zbog toga, dodaje, intenzivniji postaje govor mržnje i sve je više komentara i reakcija koje ne samo da ismijavaju osnovna ljudska prava tih osoba već pozivaju na nasilje i društvenu distancu i isključenje.

“Saopštila sam Ombudsmanu da sam očekivala i da i dalje očekujem, zbog njegove uloge u društvu u kojem mnogi i dalje trpe žestoku diskriminaciju, da će se prvi oglasiti i reagovati”, ističe Miličković u saopštenju. 

Pozvala je, kako kaže, Bjekovića da na osnovu pritužbe provjeri da li Etno selo Brezna Montenegro ovakvom objavom najavljuje nepoželjnost LGBTIQ osoba u toj opštini i kao i kod pružanja svojih komercijalnih usluga prema pripadnicima LGBTIQ populacije.

“Mnogi su objavu, prema stavljenim oznakama sviđanja, prepoznali i kao šalu. Ja objavu nijesam tako doživjela. Za mene je to neumjesno i razočaravajuće. Mislim da je posebno važno da se u obzir uzme kako su to prepoznali pripadnici LGBTIQ populacije. Ombudsmana sam pozvala, jer ima sve uslove da to uradi, da provjeri da li je to šala, da li je to prihvatljiva šala zbog društvenog prihvatanja LGBTIQ osoba i posebno da li je u redu da se tako oglasi i šali neko ko pruža ugostiteljske i turističke usluge čiji korisnici/e mogu biti i osobe koje pripadaju LGBTIQ populaciji”, ističe ona.

Navodi da je svjesna da brojni građani Crne Gore intuitivno razumiju da je prihvatljivo i u redu otvoreno osuđivati, kritikovati, ismijavati društvene grupe kojima ne pripadaju nego one grupe kojima oni pripadaju. Zato je reakcija Ombudsmana važna.

“Ombudsmana sam zamolila da hitno reaguje i da ne bude zvaničnik koji se birokratski bavi zaštitom prava već da ima, kako i očekujemo, proaktivni pristup. Zamolila sam ga da posjeti to turističko preduzeće i direktno utvrdi činjenice. Zamolila sam ga da sa lica mjesta pošalje poruke kako bi se podržalo društveno prihvatanje i smanjila distanca prema LGBTIQ osobama. Zamolila sam ga da uloži znanje i autoritet kako bi vlasnici tog preduzeća prepoznali svoju grešku i izvinili se zbog nje”, piše u saopštenju. 

Apeluje na Ombudsmana da reaguje hitno kako bi se zaustavila diskriminacija i spriječila moguća lavina sličnih “šala” i postupaka.

“Naglasila sam da u postupku može koristiti moj puni identitet. Istakla sam da smatram je to homo/transfobična objava, koja poništava napredak koji je Crna Gora do sada uradila i da se njome podstiče isključenje i segregacija što me i lično pogađa”, kaže Miličković. 

Odmah po slanju pritužbe, dodaje da je Bjeković pozvao na telefon i istakao da ovo nije prva objava ove vrste Etno sela Montenegro i da će postupiti hitno po pritužbi i neposredno posjetiti ovo turističko preduzeće.

“Zahvalila sam se na pozivu i istakla da ovog puta nije dovoljno da obrišu tj. povuku diskriminatornu objavu već da je potrebno da se izvini, budu sankcionisani i odustanu od dalje prakse kojoj su skloni”, zaključuje u saopštenju.

Portal Analitika