Aktuelni predsjednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić, biće najvjerovatnije jedini kandidat za predsjednika te stranke na Kongresu koji će biti održan 19. i 20. novembra, bez obzira što su opštinske organizacije predložile više kandidata za predsjednika te partije, saznaje Portal Analitika.
U času kada se piše ovaj tekst (petak veče) još nije završena procedura kandidovanja. Prema pouzdanim saznanjima Portala Analitika, opštinske organizacije predložile su ukupno 18 kandidata, ali ni jedan potencijalni Milićev protivkandidat, kako sada stvari stoje, neće prihvatiti kandidaturu za predsjednika na izjašnjenju pred današnju sjednicu Glavnog odbora - jer u partiji postoji konsenzus, neki nepisani dogovor, za reizbor Srđana Milića na čelo Socijalističke narodne partije.Inače, Milić je predložen od gotovo svih opštinskih organizacija, kao i od strane svih mjesnih odbora najjačeg - podgoričkog odbora. U vrhu SNP-a ocjenjuju da će njihov sadašnji predsjednik razumjeti volju bazičnih stranačkih odbora i prihvatiti kandidaturu za predsjednika najjače opozicione partije.
Na listi od 18 (!) imena koje su predlagali stranački odbori nalaze i funkcioneri SNP-a Obrad Gojković, Neven Gošović, Milan Knežević, Vailije Lalošević, Velizar Kaluđerović, Saša Damjanović.... Među predloženim kandidatima nema predsjednika SNP-a Predraga Bulatovića: iako se u javnosti špekulisalo da bi on možda mogao da istakne svoje aspiracije na mjesto predjednika stranke, izgleda da sam Bulatović nije ozbiljno zainteresovan da se ponovo bori za čelno mjesto u stranci. Prema informacijama Portala Analitika i većina sada predloženih kandidata za predsjednika je već odbila kandidaturu.
- Na sjednici Glavnog odbora Socijalističke narodne partije, biće utvrđena lista kandidata za predsjednika stranke, predlozi akata koji će se usvajati na Kongresu, lista delegata i lista članova GO, kazala je za Portal Analitika poslanik te partije Snežana Jonica, potvrđujući da su opštinske organizacije predložile više kandidata za predsjednika. Jonica nije, uprkos insistiranju Portala Analitika, željela prije sjutrašnjeg dana da objelodanjuje imena kandidata za novog predsjednika.
- Naravno da ima više kandidata za predsjednika a pred sjednicu Glavnog odbora ćemo definitivno znati ko je prihvatio kandidaturu za predsjednika. Nakon toga će predloženi kandidati biti u prilici da se izjasne o tome da li prihvataju kandidaturu. Glavni odbor će nakon njihovog izjašnjavanja utvrditi listu kandidata za predsjednika SNP. Predsjednika partije će sa te liste birati Kongres tajnim glasanjem, objasnila je Jonica za Portal Analitika i najavila da se kongres neće baviti pitanjima potpredsjednika SNP-a već da će njihova imena predložiti novi predsjednik partije.Bulatović neće u trku za predsjednika: Jedna od ključnih, predkongresnih, vijesti iz SNP jeste odsustvo javnog nadmetanja Milić - Bulatović. Bez obzira na to što je nekim svojim izjavama ostavio otvorenom mogućnost kandidovanja - informacije sa partijskih sastanaka govore da bivši lider Predrag Bulatović nije raspoložen da uđe u trku za predsjednika SNP-a, bez obzira na to što nije saglasan sa nekim, ključnim, tačkama nacrta novog programa.
- Predrag Bulatović, sve i da su ga ultimativno predložile neke opštinske organizacije, ne bi prihvatio kandidaturu za predsjednika – tvrdi izvor iz SNP-a, koji navodi da posljednji istup Bulatovića dovodi u vezu sa njegovim novim pozicioniranjem u stranci.
Fokus na stranački program: Dakle, kako sada stvari stoje, borba u najjačoj opozicionoj stranci neće se voditi oko lidera jer Milić ima najveću podršku članstva i najvjerovatnije će biti jedini istinski kandidat za predsjednika partije.
Međutim, borba dvije unutarpartijske ideje vodiće se na drugom terenu – oko novog programa SNP-a. Neće to biti samo unutarpartijska stvar: od ishoda glasanja, prvo na Glavnom odboru a potom i na kongresu SNP-a, zavisi budućnost crnogorske političke scene, uključujući i profilaciju crnogorske opozicije i njen dalji put.
Bez obzira što je Radna grupa za izradu novog programa i Statuta obišla sve opštinske odbore, tek će glasanje na Glavnom Odboru pa potom i na Kongresu zapravo pokazati koja ideja unutar SNP-a ima većinu. Dosadašnja javna rasprava je pokazala da u opštinskim organizacijama postoji veoma jaka ideja koja se protivi dvijema ključnim tačkama programa – otvaranju mogućnosti saradnje sa svim strankama, ne isključuući ni DPS i SDP, ali i nešto promijenjenoj poziciji SNP-a u odnosu na pitanje učlanjenja Crne Gore u NATO.
Otpor spornim tačkama postoji u najvećem i najjačem, podgoričkom opštinskom odboru, kao i nekim na sjeveru Crne Gore. „Na insistiranje podgoričkog odbora u nacrt programa su uvrštene preporuke i primjedbe te partijske organizacije da se SNP protivi članstvu u NATO i da partija jasno treba da kaže da neće ulaziti u koalicije sa vladajućim strankama“, kaže izvor Portala Analitika. Protivnici otvaranja saradnje sa svima, pa i sa DPS-om, smatraju da Crnoj Gori treba žestoka opoziciona stranka, ne još jedna partija koje će se približavati vladajućim strankama.
SI diktira dalje poteze : Međutim, protivnici takve „tvrdolinijaške struje” imaju u rukama jak argument. Značajan broj mlađih funkcionera SNP-a smatra da se ta partija mora pozicionirati na globalnoj mapi lijevih partija Evrope i da će jedino tako moći da se postave kao kredibilan igrač i u kontaktima sa međuraodnom zajednicom.
U tom smislu, članstvo u Socijalističkoj internacionali se čini kao vrlo „poželjna meta“ za tu grupaciju unutar SNP-a. Problem je, međutim, što – da bi se postigao taj cilj – neka vrsta kontakata sa partijama vlasti se podrazumijeva. Preciznije: upravo je Krivokapićeva SDP adresa na koju će SNP morati da zakuca ukoliko želi preporuku za članstvo u Socijalističkoj internacionali. Stroga pravila SI predviđaju da - ako neka partija hoće da postane član te organizacije - mora tražititi preporuku od najstarije članice te organizacije u zemlji i regionu - Socijaldemokratske partije Crne Gore.
Prema pouzdanim saznanjima Portal Analitika, SNP će aplikaciju za članstvo u SI poslati odmah nakon kongresa. ''Nema vremena za čekanje - aplikaciju šaljemo odmah, rekao je za Portal Analitika visoki zvaničnik SNP-a koji je zatražio anonimnost. Teško je očekivati pozitivnu reakciju SDP-a i DPS-a, a pogotovu vrha Intenacionale, ukoliko SNP ostane pri tvrdom stavu da neće nikakve kontakte sa vladajućim strankama u Crnoj Gori.
Enigma NATO: Kada je u pitanju određenje SNP-a prema članstvu Crne Gore u NATO, odmjeravanje snaga na Glavnom odboru a potom i na Kongresu će pokazati da li je ta partija spremna na veliki iskorak u odnosu na dosadašnju stranačku politiku.
Na kompletan nacrt novog programa je stigao veliki broj preporuka opštinskih organizacija, a kako će se izjasniti delegati na kongresu – teško je procijeniti. Prema posljednjim informacijama, određen broj opštinskih organizacija poslao je prilično definisanu poruku - nije za to da SNP podrži članstvo Crne Gore u NATO i predlaže se da Crna Gora treba da raspiše referendum za članstvo u tu vojnu političku organizaciju.
Nacrtom novog stranačkog programa stoji odrednica da SNP razumije potrebu za evropskim i evrotalantskim integracijama Crne Gore, što je u javnosti protumačeno da SNP neće voditi kampanju protiv NATO. Međutim, istupi Zorana Lakušića, Jovana Pejovića, kao i većine članova opštinskog odbora Podgorica - čiji su stavovi bliski stavovima Predraga Bulatovića - su pokazali da unutar partije postoji oštro protivljene članstvu u NATO.
- Mnogo toga će zavisiti i od današnjeg Glavnog odbora jer će najviše partijsko tijelo utvrditi nacrt programa. Glasanje na GO će biti uvertira pred glasanje na Kongresu, na kojem će se vidjeti koja ideja ima većinu, zaključio je izvor Portala Analitika.
Nenad ZEČEVIĆ