Obišli su hotel i konferencijski centar Richard Holbrooke Hope koji se nalazi u bazi te su se okupili u istoj prostoriji u kojoj je 1995. godine postignut mir nakon 21-dnevnih pregovora.
Uprkos činjenici da su u bazi tada imali svega 13 dana da se pripreme za dolazak delegacija, vojni inženjeri su uspjeli za četiri dana podići više od 1.200 metara ograde, izgraditi 12 apartmana za visoke goste i stvoriti "bazu unutar baze" kako bi primili diplomate i šefove država.
Osigurali su 350 telefona, 20 faks mašina, 14 fotokopir aparata i - što je tada bio veliki izazov - 35 mobilnih telefona i 50 računara, piše Klix.ba.
Zamjenik direktora građevinske inženjerije 88. krila Tom Shoup kasnije je procijenio da je baza u manje od dvije sedmice izgradila infrastrukturu koja bi inače zahtijevala 60 dana rada, prema retrospektivi AFMC-a o tim događajima.
Američki kongresmen Mike Turner, bivši predsjednik Parlamentarne skupštine NATO-a i trenutni potpredsjednik njenog Odbora za odbranu i bezbjednost, rekao je da obilježavanje mirovnih pregovora predstavlja vrhunac vikenda.
Turner je pred otprilike 50 okupljenih delegata u hotelu Hope rekao da time odaju počast postignutom miru, ali i zadacima koji su još pred svima nama.
"Odatle ćemo otići s obnovljenim osjećajem obaveze i razumijevanjem kako se borimo protiv autoritarizma, protiv korupcije, kako se ujedinjujemo, kako gradimo i podržavamo demokratske institucije", rekao je Turner, koji je bio gradonačelnik Dejtona 1995. godine.
General-pukovnica Linda Hurry, zamjenica komandanta Zapovjedništva za materijal Ratnog vazduhoplovstva (AFMC), čije je sjedište u bazi Wright-Patterson, kazala je da su pregovori predstavljali "jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji".
"Naša baza i naš grad odgovorili su na izazov i stvorili okruženje za kompromis i nadu u mir", rekla je Hurry, dodajući da je bivši predsjednik Bill Clinton imao viziju mira, a Wright-Patterson baza je pomogla da se ta vizija ostvari.
Istorijski arhivista AFMC-a Ray Ortensie prisjetio se kako je početni dokument smjernica iz američkog State Departmenta s desetak stranica vrlo brzo narastao na pedeset.
"Mi smo definisali šta znači raditi 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici", rekao je u nedjelju za Dayton Daily News penzionisani pukovnik Robbie Robinson, tadašnji komandant 88. krila baze, prenosi Klix.ba.