Politika

Ministar za ekonomski razvoj

Milatović: Građani Crne Gore gledaju Sveti Stefan kao gladna djeca kolače

Nastavak Prve - posebne sjednice Prvog redovnog zasijedanja Skupštine Crne Gore u 2021. godini - četvrti dan.

Milatović: Građani Crne Gore gledaju Sveti Stefan kao gladna djeca kolače Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Poslanica Građanskog pokreta Ura (GP Ura) Božena Jelušić pitala je ministra za ekonomski razvoj Jakova Milatovića što može da uradi da se Sveti Stefan, kao zaštićeno dobro, vrati u stoprocentno vlasništvo države Crne Gore i kakav vid pomoći po tom pitanju očekuje od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS). To se Ministarstvo (bivše Ministarstvo kluture – nap.a.), podsjetila je Jelušić, u avgustu prošle godine izjasnilo da ono nije nadležno i uputilo je prema Ministarstvu finansija.

„Sada su iz tog Ministarstava pitanje uputili ka Vama“, kazala je poslanica GP Ura.

Ona je podsjetila da je Sveti Stefan status nepokretnog kulturnog dobra dobio 2017. godine i to je, kako je kazala, nastavak njegovog statusa u Jugoslaviji. U isto vrijeme, dodaje Jelušić, Sveti Stefan je u vlasništvu Akcionarskog društva Budvanska rivijera i ova kompanija je sada već prodala 42 posto akcija privatnim licima i kompanijama 

„Argument da je prodato 42 posto akcija je takođe u koliziji sa članom 42. zakona o Zaštiti kulturnih dobara prema kojem se kulturno dobro ne može otuđiti a ukoliko se otuđuje mora se ponuditi državi koja ima pravo preče kupovine“, napomenula je poslanica GP Ura.

Prema njenim riječima, važno je istaći da je ovaj zakon, iz kojeg član 42., bio na snazi između 1990. i 2010. Dakle, kako je kazala, tokom inicijalne privatizacije Svetog Steafana u sklopu HTP Budvanska rivijera, a prije toga je bio u isključivo državnom vlasništvu. Nakon restrukturiranja, ističe Jelušić, stvorena je druga firma, po dubokom uvjerenju mnogih građana upravo da se ovaj vrijedni resurs i konačno preuzme.

„Zato nas iznenađuje da se MPNKS ogradilo od sopstvene odgovornosti u ovoj prodaji akcija. Čini nam se da je Sveti Stefan očigledno izgubljen u nadležnostima i njihovom tumačenju i suštinski izložen laganom, ali sigurnom otuđenju. Zbog toga zahtijevamo da se smjesta obustavi slobodna prodaja akcija na berzi i da država putem resornih ministarstava što prije definiše svoj stav prema ovom problemu“, podvukla je poslanica GP Ura.

Jelušić je navela da bi AD Budvanska rivijera zadržala pravo korišćenja i nastavila da funkcioniše ali, istakla je, jedno kulturno dobro od nacionalnog interesa ne bi smjelo da bude predmet prodaje. Prema njenoj ocjeni, osmišljenim sistemom omogućilo se da Sveti Stefan i Miločerski park i konačno prestanu da budu vlasništvo države Crne Gore ukoliko se ovakva akcija nastavi. 

„Danas su građani porušili ogradu koja je na vlasništvu države i ako se mi prema ovom pitanju budemo odnosili tako da nam je potpuno svejedno što će biti sa Svetim Stefanom bojim se da će ti građani svakoga dana biti tamo jer je ovo imovina koja pripada Crnoj Gori“, poručila je Jelušić.

Ministar Milatović rekao je kako nije siguran da je ovo pitanje u potpunosti u nadležnosti njegovog resora, ali da je poštujući važnost ove teme uzeo da odgovori na njega.

„Ima crtani film u kome gladna djeca gledaju kroz prozor prodavnice kolače kada ih majka pita: „Jeste li gladni“. To je najbolje poređenje odnosa građana Crne Gore prema Svetom Stefanu. Mi ga gledamo kao ta gladna djeca kolače. Zaista nešto nije ispravno kada je u pitanju trenutna situacija sa Svetim Stefanom“, ocijenio je ministra.

Ipak, Milatović navodi da Jelušić u jednom dijelu svog pitanja nije u potpunosti u pravu. 

„Društvo Sveti Stefan Hoteli osnovano je 26. juna 2019. godine odlukom donijetom na vanrednoj sjednici skupštine akcionara HTP Budvanska rivijera. Ovom odlukom je regulisano restrukturiranje Budvanske rivijere time što će se novo pravno lice izdvojiti iz nje i tako je nastalo preduzeće Sveti Stefan Hoteli i to uz proporcionalnu podjelu akcija novog društva akcionarima Budvanske rivijere. Tako da je dio imovine Budvanske rivijere koji je predmet godišnjeg zakupa, preciznije hoteli Sveti Stefan i Miločer sa pripadajućim zemljištem, na ovaj način prenijet na novonastalo društvo Sveti Stefan Hoteli“, podsjetio je ministar. 

Ovo je, dodaje Milatović, učinjeno u odnosu na plan restruktuiranja koji je bio je u skladu sa tadašnjim godišnjim planom privatizacije za 2019. godinu. 

„Restruktuiranjem je zadržana ista vlasnička struktura u oba društva tako da prilikom formiranja društva Sveti Stefan Hoteli država Crna Gora, tj. Vlada, Fond PIO i ZZZCG, je preuzela istu strukturu akcijskog kapitala koja je postojala u tom trenutku u Budvanskog rivijeri. Tada država postaje vlasnik 58,7 posto akcija preduzeća Sveti Stefan Hoteli. Dakle, od trenutka kreiranja država nije ništa otuđila nego je struktura akcijskog kapitala bila takva u trenutku nastanka tog preduzeća“, objasnio je ministar. 

Milatović je kazao da je upoznat sa inicijativom mještana Svetog Stefana da se pozivajući na Zakon o zaštiti kulturnih dobara grad hotel Sveti Stefan, kao nepokretno kulturno dobro, vrati u potpuno državno vlasništvo, tj. da ovih nedostajućih 41,3 odsto takođe bude u vlasništvu države. 

Ministar je, u ime Vlade Crne Gore, kazao da će se sa posebnom pažnjom odnositi prema ovom pitanju i najavio osnivanje međuresorne radne. 

„Ona bi, između ostalog, uključivala predstavnike Ministarstva ekonomskog razvoja, MPNKS i predstavnike Ministarstva finansija i socijalnog staranja i ostale relevantne državne organe. U okviru te radne grupe, zajedno sa pravnim savjetnicima koji će nam svakako trebati, definisaćemo djelovanje u vezi ovog važnog pitanja imajući u vidu da Sveti Stefan ima status zaštićenog kulturnog dobra, a da je istovremeno novonastalo društvo Sveti Stefan Hoteli vlasnik 58,7 odsto imovine koja je data u dugoročni zakup zakupcu Adriatic propeties“, zaključio je Milatović

Portal Analitika