Politika

Milatović: Evropske integracije glavni strateški cilj Vlade

„Naše društvo mora biti društvo jednakosti i rasta životnog standarda. Na ovom putu prekidamo sadugogodišnjim trendom polarizacije društva. Naša vizija je zdravo crnogorsko društvo u kojem žive slobodni građani, jednakih prava i mogućnosti, koji mogu da žive od svog rada i znanja, koji žive u EU“, saopštio je ministar Jakov Milatović

Milatović: Evropske integracije glavni strateški cilj Vlade Foto: Generalni sekretarijat Vlade
Portal AnalitikaIzvor

Na sastanku se razgovaralo o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji, izazovima s kojima se susrijećemo, ali i o naporima koje treba da izvrši Vlada, a onda i samo društvo, kako bi napredovali na tom putu. 

Ministar Jakov Milatović izjavio je da bi „integracija Crne Gore u EU u bliskoj budućnosti bila pozitivan signal i motivišući faktor prije svega za crnogorsko društvo, kao i za ostale zemlje Zapadnog Balkana“.

Milatović je istakao i da je na putu ka EU neophodna politička volja na nivou Skupštine i Vlade. 

„Vlada je radila na pripremi i predlozima zakona, a trenutno je veliki broj zakona i predmet diskusije u plenumu i nadamo se da će se kroz dijalog sa svim političkim partijama u parlamentu osigurati konsenzus koji je potreban prije svega u oblasti vladavine prava i pravosuđa, odnosno pregovaračkih poglavlja od kojih zavisi dalji napredak Crne Gore u EU – poglavlja 23 i 24. Konkretne, vidljive i kvalitetne reforme u ovim oblastima suneophodneza dalji napredak i približavanje EU“, poručio je Milatović.

Glavna pregovaračica Zorka Kordić ocijenila je ovu godinu kao prekretnicu za oblast vladavine prava te da bi u budućnosti mogli da se okrenemo zatvaranju poglavlja.

„Po prvi put imamo kratkoročni planski dokument ovog tipa. Njime smo željeli da odgovorimo na sve što je EK u ovogodišnjem izvještaju prepoznala kao izazov, kao oblast koju treba unaprijediti u smislu donošenja zakona, podzakonskih akata, svega što može da poboljša implementaciju pravne tekovine. Fokusiraćemo se na mjere koje možemo zaključiti sa junom 2022, kada EK pravi presjek, kako bismo imali značajan pomak za naredni Izvještaj EK“, kazala je Kordić.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde ljudskih i manjinskih prava I pregovarač za klaster 1 - Temeljna poglavlja Bojan Božović, kazao je da je cijelo društvo u procesu evropske integracije i da su uzajamna podrška i institucionalna povezanost neophodni kako bi se ispunile preporuke iz Izvještaja Evropske komisije.

“Do 1. juna planiramo da se suočimo sa ključnim preporukama EK kao i da krenemo sa primjenom preporuka Venecijanske komisije. Učinićemo sve da da borba protiv organizovanog kriminala I korupcije bude na višem niovu, ali da se ispune i zahtjevi iz ostalih poglavlja u ovom klasteru.U poglavlju 5 je planiran sistem primjene elektronskih nabavki, u poglavlju 32 treba da podignemo zaštitu finansijskog interesa i krenemo u izmjene zakonskih regulative, u poglavlju 18 radićemo najačanju administrativnoh kapaciteta institucija koje se odnose na ovo poglavlje”, objasno je Božović.

Na sastanku je raspravljano i o aktivnostima koje je neophodno sprovestti do juna mjeseca, kako bi se implementirale preporuke iz izvještaja Evropske komisije. Takođe, u narednom periodu nas očekuje i donošenje dva strateška dokumenta u poglavljima 11 i 13, kao i dalje usaglašavanje s pravnom tekovinom EU i jačanje administrativnih kapaciteta.

Kad je riječ o poglavljima 22 i 33, neophodno je stvaranje institucionalnog okvira s ciljem povlačenja EU sredstava, saopšteno je na sastanku.

Radnom doručku s novinarima prisustvovali su ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, glavna pregovaračica Zorka Kordić, državni sekretar u Ministarstvu pravde ljudskih i manjinskih prava Bojan Božović, Pregovaračica za drugi klaster – Unutrašnje tržište Milena Lipovina-Božović, V.D. generalnog direktora Direktorata za evropske integracije i međunarodnu saradnju Šućo Orahovac, državni sekretar za energetiku i rudarstvo u Ministarstvu kapitalnih investicija Marko Perunović i generalna direktorica Direktorata za ruralni razvoj Andrijana Rakočević.

Portal Analitika