Situacija, kako kaže, nije laka.
"Ono što mi planiramo za ovu godinu je ekonomski oporavak. On će zavisiti jednim dijelom od kretanja pandemije, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svijetu. Naša ekonomija je zavisna od prometa u turizmu. Prošle godine taj promet je bio 12 procenata od onog što smo ostvarili u 2019", rekao je Milatović.
Očekuje, kaže, da će turistička sezona biti uspješnija od 2020, jer ne može, kaže on, biti neuspješnija.
Govoreći o najavljenom totalnom zaključavanju zemlje, Milatović kaže da smo sada u boljoj poziciji za tu opciju u odnosu na novembar prošle godine, kada za to nije bilo novca.
"Trenutno smo u situaciji da možemo da razmišljamo o tome. U boljoj smo situaciji u odnosu na novembar, kad o tome nijesmo uopšte mogli da razmišljamo o tome. Diskusije na Vladi o tome prošle sedmice su bile jako teške, upravo tada se došlo do konsenzusa je da ono što fali Crnoj Gori poštovanje mjera", istakao je Milatović.
Nepoštovanje mjera i od strane Vlade će, kako je rekao, morati da se ispravi u narednom periodu.
U trenutku kad su preuzeli zemlju, kaže da su preuzeli situaciju koja je sasvim sigurno, kako navodi, bila jedna od najtežih u Evropi.
"Prošla godina je zabilježila pad od više od 15 procenata, koji je bio najviši u Evropi. Državni trezor je bio skoro prazan. Fiskalni deficit je bio na nivou od skoro 11 posto. To je značilo da mi skoro pa nijesmo mogli da isplatimo plate i penzije u odnosu na novac koji smo našli u trezoru", rekao je Milatović u Jutarnjem programu TVCG.
Stoga su on i ministar finansija Milojko Spajić uložili napor i odradili ono što je jedino bilo moguće - izašli na tržište kapitala i obezbijedili novac koji je omogućio isplatu plata i penzija, servisiranje dugova, te rezervu za neizvjesnu 2021. godinu.
Da se nijesu zadužili, pojašnjava, morali bi da potpišu aranžman s MMF-om, koji bi zahtjevao smanjenje plata u državnom sektoru, smanjenje penzija...