Region

Predsjednik Hrvatske na komemoraciji u Jasenovcu poručio

Milanović: Ploču sa natpisom „Za dom spremni“ treba maknuti, baciti negdje

'Onaj tko se borio pod pozdravom 'Za dom spremni' nije se borio za hrvatsku državu, odnosno, nije se borio samo za hrvatsku državu, nego i za restauraciju države iz 1941. godine. To je potpuno jasno', rekao je u Jasenovcu predsjednik Hrvatske Zoran Milanović

Milanović: Ploču sa natpisom „Za dom spremni“ treba maknuti, baciti negdje Foto: PIXSELL
portalnovosti.comIzvor

Obilježavanje proboja logoraša iz ustaškog logora u Jasenovcu, ove je godine, pored predstavnika naroda žrtava genocida i Holokausta, okupilo i državni vrh. Od 2015. čelnici države i predstavnici žrtava obilježavali su godišnjice proboja odvojeno, jer su manjinske i antifašističke udruge smatrale neprikladnim da se u Jasenovcu protokolarno pojavljuju uz predstavnike vlasti koji godinama ignoriraju revizionističke pokušaje da se broj žrtava genocida umanji kao i da se dijelom rehabilitira NDH.

Nakon polaganja vijenaca pod spomenik Kameni cvijet, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović obratio se novinarima, rekavši da je važno da su se svi danas okupili u Jasenovcu i da mu je drago da nema ‘govorancija’. Milanović je komentirao traljav odnos vlasti prema provokaciji s pločom s ustaškim i HOS-ovim pozdravom, koja je iz Jasenovca premještena u Novsku.

„To treba maknuti, baciti negdje. To nema veze s Domovinskim ratom. Predsjednik Tuđman je samo vrebao trenutak kada da paravojne formacije pod svaku cijenu pripoji HV-u u čemu je uspio 1992. Onaj tko se borio za Hrvatsku i mislio da se borio pod pozdravom ‘Za dom spremni‘, nije se borio za hrvatsku državu, odnosno, nije se borio samo za hrvatsku državu, nego i za restauraciju države iz 41. godine. To je potpuno jasno“, kazao je Milanović.

Novinare je zanimalo Milanovićevo mišljenje o tome da Ministarstvo branitelja financira revizionističke udruge koje ‘istražuju’ nepostojeći poslijeratni komunistički logor u Jasenovcu i konstantno umanjuju broj žrtava genocida.

„Ne mislim da je dobro da se takav rad potiče i da ga se izjednačava s društvenim radom koji je na tragu borbe za istinu… Ne gledam na to s odobravanjem. Današnji dan smatram napretkom. Politika je čak i neka vrsta umjetnosti, ne one klasične belle arte, nego socijalne umjetnosti u kojoj katkad napravite grozne stvari i gluposti, u kojoj treba vremena i strpljenja, laganih pomaka, a ovo je jedan od tih pomaka koji je dobar za Hrvatsku. S obzirom da su došli predstavnici nacionalnih manjina, žrtava i hrvatskih antifašista razgovori će ići dalje. Nemojte me sada tjerati sada budem advokat Vlade, jer me već previše kritiziraju zbog toga, a to zaista nisam“, objasnio je Milanović.

Premijer Andrej Plenković pokušao je svoju politiku predstaviti kao nepokolebljivu u borbi protiv revizionizma.

„Politika koju vodimo bazira se i na jasnoj osudi zločina, na pijetetu prema žrtvama i na njegovanju kulture sjećanja kao i kontinuiranom i predanom radu na razumijevanju i tolerancije u društvu“, kaže Plenković.

Međutim, na konkretno pitanje zašto njegova Vlada, preko Ministarstva branitelja financira ustašofilske udruge, konkretnog odgovora nije bilo.

„Ova Vlada nema nikakvog sluha za revizionizam, to smo puno puta i kazali i dokazali, a što se tiče tih konkretnih projekata, to ću vidjeti s nadležnim ministrom“, rekao je Plenković.

Predstavnik židovske zajednice Ognjen Kraus naglasio je kako je ove godine jedna kolona u Jasenovcu samo zbog solidarnosti u pandemiji, a to je ponovio i predstavnik srpskog naroda i predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, naglasivši da od vlasti očekuje konkretne promjene kako bi se ovakva praksa nastavila i u budućnosti.

„Taj korak više urodio je time da su i trojica predsjednika došla na komemoraciju. Odluka da predsjednici Republike, Vlade i Sabora sudjeluju zalog je za ono što očekujemo da se napravi. Željeli smo pokazati da možemo biti solidarni i onda kada se ne slažemo i kada smo udaljeni u razmišljanjima kako doživljavamo i ocjenjujemo pojedine pojave poput historijskog revizionizma i negacionizma poput toleriranja onih koji veličaju ustaški režim i nagrđuju cijelu zemlju njegovim znamenjima“, zaključio je Pupovac.

Portal Analitika