Milanović je izjavio da se na čelu Počasnog blajburškog voda, koji svake godine organizuje komemoraciju ubijenim ustašama u Blajburgu, nalazi čovjek koji je u Njemačkoj robijao za ubistvo i to, kako je rekao, ubistvo prvog stepena, od 1984. do 1991, a potom je pušten u Hrvatsku.
Dodao je da je isti slučaj sa čovjekom iz Okučana, koji je imao ispisan ustaški pozdrav "Za dom spremni". Njega su, kako je naveo, gurnuli na metar od premijera tokom obilježavanja godišnjice akcije "Bljesak", koju je Milanović napustio.
Riječ je, navodi, o čovjeku koji se "vukao" po hrvatskim sudovima zbog ubistva "nekoliko civila iz podruma" tokom rata u Hrvatskoj. Izvukao se, kaže, greškom državnog tužioca, iako je već bio osuđen.
"Žrtve Blajburga ne postoje kao takve, postoje žrtve obračuna i likvidacije nakon predaje nacističke vojske i njihovih sluga. Tu je uhvaćeno više tisuća ljudi uglavnom muškaraca, najviše u Sloveniji u Teznom i tamo ću položiti vijence. Moj stav o tome je poznat i više puta objašnjavan ", istakao je Milanović.
O "Križnom putu" i porodičnom slučaju
Govoreći o takozvanom "Križnom putu", Milanović je rekao da je u pitanju "gruba zlouporaba Isusovog križnog puta i žrtve, a tu se radilo o ratu, odbijanju da se predaš i zločinima, i jedan manji dio hrvatskog naroda je zbog toga traumatiziran i to se ne zaboravlja lako".
"I u obitelji sam imao slučaj gdje je moj djed završio tako da su mu nabacili uniformu tri mjeseca prije kraja rata i morao je u zatvor, bio je u Staroj Gradišci, nakon toga je izašao van, to nije križni put", naveo je Milanović, koji je prije četiri godine šokirao hrvatsku javnost kada je tokom predizborne kampanje objelodanio da je njegov deda bio ustaša, ali da to njegovom ocu iz partizanske porodice nije smetalo.
Zoran Milanović je komentarisao i prisustvo, kako je rekao, "četničkih ploča" u Hrvatskoj.
"I kad su u pitanju ploče, četničke ploče u Hrvatskoj koje još ukrašavaju prostor na grobljima, ali to je kao privatan prostor, evo i to ću reći, groblje nije privatno mjesto, ne može se staviti bilo što. Država to mora regulirati. Zabraniti provokacije velikim borcima za slobodu krajine Šoškoćaninu, pa to je u Borovom selu i dalje i nitko ne miče, jer se vlasti to boje napraviti. Ne mora se to bagerom srušiti, neka maknu oni koji su stavili ", zaključio je Milanović.