Politika

Milačić: Ozbiljno o pregovaračkim timovima

Izvor

„U Vladi se ozbiljno promišlja i o ovom važnom aspektu pripreme za efikasno vođenje pregovora. Očekujem da će se postojeće organizacione strukture dalje prilagođavati i razvijati i kroz predstojeće aktivnosti na ispunjavanju postavljenih prioriteta“, rekla je ona. Prema njenim riječima, sada je važno da se objedine svi potencijali kako bi se obavio složen i zahtjevan posao koji prethodi suštinskom otvaranju pregovora.

Milačić je dodala da premijer Igor Lukšić ima potrebne reference da bi se uspješno odgovorilo izazovima predstojećih faza evropske integracije. „Prepoznatljiv je učinik i lični pečat koje daju čelne ličnosti i pozicije.  To je posebno vidljivo kroz prethodni period ključnih državnih odluka i dinamičnog napretka Crne Gore ka integraciji u EU i NATO“, objasnila je ona.

 

Milačić je navela da pred Crnom Gorom godina ima intenzivnog rada i složenog posla, i to prije svega jer je dostigla onu fazu razvoja i institucionalnog odnosa sa EU kada se dublje i detaljnije ide u reformisanje svih segmenata sistema prema standardima Unije. „U ovom procesu možemo govoriti o manje ili više zahtjevnim oblastima, ali, sigurno, ne smije se potcijeniti ili zanemariti bilo koji aspekt. Međutim, jasno je da snaženje institucija kroz razvoj njihovog kapaciteta, kompetentnosti i profesionalizma, ostaje ključni izazov“, ponovila je ona. To je, kako je dodala, osnov za učvršćivanje efektivne vladavine prava, kao temelja održivog demokratskog i ekonomskog razvoja crnogorskog društva.

„Podrazumijeva se, i efikasnog suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala“, rekla je Milačić.Ona je navela da to znači kompletiranje ključnih reformi, jačanje kapaciteta državne administracije, učvšćivanje vladavine prava i sloboda, unapređenje zakonodavnog i strateškog okvira i politika, kao i saradnje sa civilnim sektorom.

„Sve to treba da se ogleda u mjerljivim rezultatima na terenu“, tvrdi Milačić. Ona smatra da će Crna Gora i njeno društvo uspjeti da odgovore i ispune sedam zahtjeva Evropske komisije (EK) za otvaranje pregovora.„Radi se o veomo složenim i zahtjevnim zadacima. Ali, cijenim realno identifikovanim i dostižnim. Kada ovo kažem, imam u vidu da su pored tekućih, već preduzete i dodatne aktivnosti“, navela je Milačić.

Ona je kazala da su, između ostalog, pripremljeni nacrti akcionih planova za svaku od sedam prioritenih oblasti, koji će se dalje razviti kroz planirani široki unutrašnji dijalog i saradnju sa evropskim ekspertima. „To znači njihovo odlučno i dosljednjo sprovođenje kroz mobilisanje svih raspoloživih domaćih kapaciteta. Računam, i na suštinsku i konkretnu afirmaciju društvenog konsenzusa o integraciji Crne Gore u EU“, rekla je Milačić.

Ona je navela da je cilj Mišljenja EK o aplikaciji za članstvo u EU da procijeni da li konkretna država ispunjava uslove za otvaranje pregovora o pristupanju. „Imali smo primjer zemlje iz našeg regiona, koja je već pet godina u statusu zemlje kandidata, a da još nije otpočela pristupne pregovore. Zbog toga, smatram značajnim što su, u našem slučaju, pored dobijene kandidature, identifikovani prioriteti i vremenski okvir za njihovo ispunjavanje“, kazala je Milačić. Ona je podsjetila da će EK u periodu nešto kraćem od godinu, procijeniti da li je Crna Gora ostvarila zadovoljavajući napredak u sedam prioritenih oblasti da bi se preporučilo otvaranje pregovora.

 „Zato, ako govorimo o izuzecima, svakako bih to smatrala pozitivnim. Tim prije, što za razliku od svih dosadašnjih proširenja, više nije dovoljno da se država aspirant obaveže da će usvojiti i implementirati zakonodavstvo i tekovine EU, već se zahtijevaju konkretni rezultati na terenu“, rekla je Milačić. U toj funkciji su, kako je dodala, i takozvani kriterijumi za otvaranje i zatvaranje pojedinih poglavlja. „Uslovi tekućeg procesa proširenja su definitivno stroži, pored ostalog, i zbog stalnog razvoja zakonodavstva EU. Ali, to ne smatram hendikepom, jer je u interesu svake države da se u punom smislu izgradi po evropskim mjerilima“, zaključila je Milačić.

Portal Analitika