Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić je kazao kako izjava predsjednika Opštine Ulcinj, Gencija Nimanbegua da je o sporazumu između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata povodom zakupa Velike plaže obavijestio zvaničnike Republike Albanije, ne samo da prevazilazi njegove nadležnosti kao lokalnog funkcionera, već predstavlja presedan u narušavanju ustavnog poretka i suvereniteta države Crne Gore.
„Ovakvo direktno uključivanje strane države u unutrašnja pitanja Crne Gore, na osnovu isključivo etničke bliskosti, otvara pitanje motiva protivljenja ovom projektu, te pitanja da li su motivi, dakle, nacionalni i njima slični, a ne lokalni, ekološki, prostorni ili ekonomski, kako se javno pokušava predstaviti“, rekao je Milačić.
Kaže kako šire posmatrano, ponašanje Nimanbegua i pojedinih političkih predstavnika albanske manjine iz Ulcinja u ovom slučaju prevazilazi sve granice političke i institucionalne pristojnosti.
„Ulcinj je grad u Crnoj Gori – kao i svaki drugi. Za njega važe isti zakoni, isti Ustav i isti principi funkcionisanja države kao i za Podgoricu, Berane, Herceg Novi ili bilo koji drugi grad. Crna Gora nije, i neće postati, federacija po etničkim šavovima, niti će trpjeti bilo kakve pokušaje stvaranja lokalnih poluautonomija ili etnički motivisanih zona političke posebnosti“, poručio je Milačić.
Na tom fonu, dodaje on, posebno je skandalozna i nedavna najava mogućnosti da se premijer sopstvene države proglasi “personom non grata” u Ulcinju.
„I to samo zato što se usudio da podrži investiciju koja bi mogla donijeti razvoj građanima te opštine i cijele Crne Gore“, navodi Milačić.
Takav pristup, kaže on, očigledno nije političko neslaganje.
„Već očito izraz svojevrsnog lokalnog separatizma i poruka da se državni autoritet ne priznaje ukoliko dolazi iz “pogrešne” etničke ili političke adrese“, istakao je Milačić.
Javnosti, kaže, postavlja jasno pitanje.
„Što bi se desilo da neko iz srpske zajednice u Crnoj Gori – opštinski predsjednik, poslanik ili odbornik – radi isto što i gospodin Nimanbegu prethodnih mjeseci, te da, uz sve to, prateći analogiju sa Nimanbeguom, na koncu odluči da se o nekom investicionom projektu žali predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću ili predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku“, upitao je Milačić.
Odgovor je, tvrdi on, poznat.
„Uslijedila bi medijska hajka, optužbe za “velikosrpski uticaj”, “miješanje Beograda”, “napad na suverenitet” i “podrivanje građanske Crne Gore”. Nevladin sektor bi se digao na noge, opozicioni lideri bi zakazivali hitne konferencije i "komitske" proteste, a dio medija bi od toga stvorio nacionalnu dramu i histeriju. A kada to radi predstavnik albanske političke strukture u Crnoj Gori sve prolazi bez reakcije. Nema osuda, nema zabrinutosti, nema pitanja o miješanju strane države“, istakao je Milačić.
Ta tišina je, kaže on, najbolji dokaz dvostrukih aršina koji se godinama primjenjuju prema različitim zajednicama u Crnoj Gori.
„Prava Crna Gora ne spori pravo bilo kojoj manjinskoj zajednici da štiti svoje interese. Naprotiv. Međutim, ti interesi moraju biti u funkciji cjelokupne države Crne Gore, a ne korišćeni kao instrumenti za stvaranje paralelnih diplomatskih i političkih struktura“, naglasio je Milačić.
Kaže kako Prava Crna Gora nema ništa protiv komunikacije albanske manjine sa političkim strukturama u Albaniji.
„Naprotiv. Ali ta komunikacija treba i mora biti u funkciji dijaloga, saradnje i poštovanja institucija Crne Gore – a ne zloupotrebljena kao diplomatski pritisak etničkog karaktera“, kazao je Milačić.
Istakao je kako Velika plaža nije, niti smije biti, ekskluzivno pitanje bilo koje manjine ili većine.
„To je prirodni i strateški resurs svih građana Crne Gore, i svaka odluka o njenoj budućnosti mora se donositi u okviru crnogorskih institucija, a ne u kabinetima stranih država“, zaključio je Milačić.