Bračni par Ivezić – Djon, državljanin SAD i Lena, crnogorska državljanka - nijesu mogli da iskoriste kartu koju su platili i da se 10. jula sa podgoričkog aerodroma kompanijom Air Serbia vrate kući u Njujork gdje žive decenijama jer im je, kako tvrde, direktor Vitomir Miketić rekao da nijesu na spisku putnika i da nijesu registrovani.
Pobjeda je u subotu poslala pitanja medijskom timu kompanije Air Serbia, ali do zaključenja broja odgovor nijesu dobili.
Kako je ispričao Djon Ivezić, bio je prinuđen da ide u Tiranu, kupi nove karte i da se vrate u SAD preko Istanbula.
Ivezići će putovanje u Crnu Goru pamtiti, ne po ljepotama naše zemlje koje zadivljuju brojne turiste i posjetioce, već po neprofesionalnom, drskom i krajnje neprihvatljivom ponašanju Vitomira Miketića koji im je zakomplikovao povratak kući i učinio da se iz svoje matične zemlje vrate sa osjećajem gorčine.
Dodatno uznemirujuće i poražavajuće objašnjenje za Lenu i Djona Ivezić bilo je, kako su kazali, kada im je Miketić drčno odbrusio da čak i ako su Albanci, neće putovati.
- Direktor kompanije iz Srbije izgubio je plaćenu avionsku kartu za let Beograd – Njujork i tvrdio da nijesmo na spisku putnika i da nijesmo registrovani, što nije bilo tačno, ispričao je Djon.
Kazao je da su otišli da predaju kofere i preuzmu boarding kartu za Beograd i kada su prišli šalteru, službenik ih je zamolio za dokumenta.
- Dao sam mu svoj američki pasoš, a pasoš moje supruge je bio crnogorski, zajedno sa važećom američkom „green card“, ispričao je Ivezić.
Na pitanje odakle dolaze, Djon je odgovorio iz Rrjome i iz Tirane, da bi, šalterski službenik rekao je da nema pečata u pasošu.
- Sugerisao sam mu da provjere pažljivo, jer je nemoguće da pređemo američku imigraciju i uđemo u drugu zemlju bez regularne dokumentacije - ispričao je.
Nakon toga, službenik je pogledao Lenin pasoš i rekao da njena „green card“ nema pečat, i da takvu do sada nije vidio, te da sa tim dokumentom ne može da putuje.
- Objasnio sam mu da je ta „green card“ originalna i izdata od strane američke vlade, i da sa njom možemo slobodno da putujemo svuda u svijetu, doživotno. I pored toga, on je povisio ton i rekao da moja supruga ne može da putuje, i da uzmemo kofere i da idemo u američku ambasadu - prisjeća se Ivezić.
Nakon toga, službenik je pozvao telefonom šefa srpske avio-kompanije, i ponovo su pregledani pasoš i „green card“.
- Poslije nekoliko minuta mi je rekao da „green card“ nije pravilno ovjerena, da nemamo izlazni pečat iz SAD, što je apsolutno netačno - kazao je on.
Naglašava da je naizgled nesporazum prerastao u agoniju kada je Miketić počeo da ih vrijeđa.
-Vikao je na nas, vrijeđao nas, i mene i moju suprugu, zbog čega smo se osjećali poniženo i uznemireno. Rekao mi je da je razgovarao sa američkom ambasadom i da ne možemo da putujemo, što nije bila istina, jer Ambasada SAD u Beogradu je otvorena tek u 9 ili 10 ujutro - ispričao je on.
Objašnjava da ih je dodatno uznemirilo to kada je Djonu rekao da suprugu ostavim samu u Podgorici.
- Zbog svega toga što nam se desilo nijesam mogao da putujem sa suprugom, a ona je nedavno operisana i bilo mi je neprihvatljivo da je ostavim samu u Podgorici - ispričao je Djon.
Dodaje da se Lena jako uplašila i uznemirila.
- Cijelim putem je drhtala od stresa. Imala je zakazane ljekarske kontrole i sastanke sa advokatima u Njujorku i sve je poremećeno. I ja sam pretrpio veliki stres zbog tog čovjeka i njegovog neprofesionalnog ponašanja - kazao je Djon.
Navodi da su ga i uvrede na nacionalnoj osnovi navele da razmisli da je to što je Albanac bilo presudno u ovakvom ponašanju Miketića.
- Rekao mi je: „Čak i ako si Albanac, ne možeš da putuješ“, čime me je dodatno ponizio na nacionalnoj osnovi, znajući da ne govorim dobro crnogorski jezik, jer decenijama živim u SAD.
Te riječi i takvo drsko i neprihvatljivo ponašanje ne mogu da se zaborave. Odmah sam pozvao Američku imigracionu službu koja mi je potvrdila da su naša dokumenta u savršenom redu i da ne postoji nikakva neregularnost - prisjeća se Djon detalja puta koje će pamtiti.
Kada su Ivezići shvatili da neće moći da se ukrcaju na let, Djon je morao da kupi novu kartu.
- Na kraju sam bio primoran da putujem za Tiranu da kupim novu kartu, pa za Istanbul i odatle za Njujork, ispričao je Ivezić.
Sve to, pored ogromnog stresa i neprijatnosti bračnom paru Izvezić donijelo je i dodatne troškove, ali je to bio jedini način da se vrate kući.
- Mi smo putovali sa potpuno ispravnim dokumentima. Bili smo pod stresom, razočarani i uznemireni, jer smo imali obaveze, porodične i medicinske poslove u Americi. Odmah sam pozvao američku imigraciju i moju porodicu u Njujorku i oni su odmah pozvali američku ambasadu u Beogradu, i potvrdili da smo potpuno u skladu sa svim pravilima i da imamo pravo na povratak u SAD, što potvrđuje da smo se vratili u Njujork preko Tirane i Istanbula bez ikakvih problema, sa istim dokumentima- ispričao je Ivezić.
On se, kako kaže, nada da ovakve neprijatnosti više nikada neće doživjeti nijedan putnik, zbog čega će preko Ambasade SAD i advokata tražiti objašnjenje, kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog događaja.
-Tražimo odgovore zašto su nas taj službenik i njegova kompanija maltretirali, jer smo, kao i svi putnici, imali puno pravo na slobodno kretanje i dostojanstven tretman - kazao je on.