Govoreći o poskupljenju goriva, Mihajlović ističe da je to u velikoj mjeri uticalo na nezavidan položaj u kojem se građani nalaze.
“Unija slobodnih sindikata je u junu prošle godine podnijela inicijativu Vladi Crne Gore da hitno ograniči cijenu i da to bude najviše do 1.20 eura, ali i da se odrekne dijela akciza u korist standardu crnogorskih građana”, podsjetila je ona.
Mihajlović ističe da je zabrinjavajuća činjenica da je od prethodne godine bilo više od 20 poskupljenja goriva.
Rekordne cijene goriva
“Posljednjim poskupljenjem cijena dizela skočila je za 20 odsto. Ono što je problem sa tako kontinuiranim poskupljenjem jeste činjenica da poskupljenje nafte i naftnih derivata utiču na poskupljenje cijena generalno, odnosno diktira cijene ostalih roba i usluga”, pojašnjava Mihajlović.
Unija slobodnih sindikata je, dodaje, podnijela inicijativu Vladi za izmjenu Zakona o akcizama, ali, međutim, nijesu imali konkretne reakcije u odnosu na te inicijative.
“Vlada je tvrdila u javnosti da je onemogućena da bilo kakvim podzakonskim aktima ograniči cijenu nafte i naftnih derivata i da to mora uraditi kroz izmjenu Zakona o akcizama. Skupštini je podnijet prijedlog za izmenu i dopunu Zakona o akcizama. Nažalost, do danas se niko nije ni osvrnuo na tu inicijativu”, rekla je Mihajlović.
Mihajlović smatra da će rat u Ukrajini i dešavanja na globalnoj sceni dodatno doprinijeti izuzetno komplikovanoj situaciji u Crnoj Gori.
Blokada institucija
Govoreći o dvomjesečnoj blokadi institucija, prvenstveno Skupštine, Mihajlović kaže da Unija slobodnih sindikata posljednjih godinu dana posmatra ponašanje političkih aktera, kao i da su više puta apelovali na donosioce odluka da stave društveni interes u fokus svog djelovanja, jer je to njihova osnovna uloga, a da nacionalne i sve druge apstraktne teme stave po strani.
Mihajlović naglašava da su više puta apelovali na donosioce odluka da rade na aktivnostima koje mogu blagovremeno štititi standard građana.
“Produbljujemo krizu samo zato što naše institucije ne funkcionišu onako kako bi trebalo. Dodatno, dešavanja na svjetskom nivou utiču na nas, jer smo mala država koja je uvozno zavisna”, ocjenjuje Mihajlović.
Podsjeća da su iz Unije slobodnih sindikata još na samom početku pandemije COVID-19 ukazivali da će ta kriza dovesti i do ekonomske, što se, kako kaže, i obistinilo.
Poručuje da će, ukoliko političke elite ne stave političke interese po strani i preduzmu konkretne korake, građani Crne Gore još više da osjete krizu.
Radnički protesti
Mihajlović podsjeća da je Unija slobodnih sindikata prije desetak dana upozorila da će, ukoliko se ne stabilizuje politička situacija i donosioci odluka ne postupe odgovorno u cilju sprečavanja produbljivanja krize, biti prinuđeni da organizuju radničke proteste.
“Ukoliko u najkraćem roku ne preduzmu konkretne korake, nećemo se libiti da pozovemo građane na proteste”, dodaje Mihajlović.
Ne produbljivati razlike, okrenuti se egzistenciji građana
Ocjenjuje da nam je neophodna nova vlada koja će raditi u punom kapacitetu i odlučnije i odgovornije se postaviti u odnosu na krizu.
Nužno je, kaže Mihajlović, da ne produbljujemo razlike, nego da se okrenemo egzistenciji građana.
Predstavnica Unije slobodnih sindikata kaže da su pružili podršku programu “Evropa sad”, ali prije toga zahtijevali da taj program obezbjeđuje sigurnost i da se primjenjuje.
“Unija će se zalagati da ovaj program ostane kakav jeste uz mogućnost dodatnog unapređenja”, naglašava Mihajlović.
Nezavidan položaj penzionera
Komentarišući položaj penzionera u Crnoj Gori, Mihajlović kaže da je je u našoj državi veoma teško biti penzioner, posebno ako tome dodamo trenutnu situaciju sa poskupljenjima.
“Unija slobodnih sindikata puno pažnje posvećuje penzionerima. Usvojili smo izmjenu penzionog sistema, zalagali se da dođe do povećanja minimalnih penzija. Ta borba je trajala godinu dana. Pored značajnih pomaka uvećanja penzija, napravljen je iskorak u položaju penzionera. Međutim, jako je teško govoriti o pristojnom životu penzionera, posebno uz uvećanje cijena kojem svjedočimo”, navodi Mihajlović.
Moramo, kaže, uvijek biti svjesni činjenice da “Evropa sad” ne dotiče najmanje 16.000 penzionera koji sve ne osjećaju ove benefite, budući da je na snazi rast cijena.
Kriza – kratkoročna ili dugoročna?
“Mi smo mali sistem, zavistan od uvoza. Ova kriza može potrajati i zavisiće od globalnih problema i lanca snabdijevanja. Sve to možemo ublažiti rješavanjem političke krize u Crnoj Gori”, poručuje Mihajlović.
Tvrdi da ćemo, sve dok ne dovedemo do stabilizacije političkih odnosa imati problem sa investicijama, kao i da će trpjeti poljoprivreda i turizam kao naša najznačajnija grana.
Govoreći o sektoru poljoprivrede, ocjenjuje da nemamo sve predispozicije za bavljenje tom djelatnošću.
“Država mora da shvati da poljoprivrednicima mora da garantuje siguran otkup, da naši proizvođači plasiraju svoje proizvode u sektoru turizma, kao i da se na prvoj sjednici Socijalnog savjeta stimulišu poljoprivredni proizvođači”, kaže Mihajlović, navodeći da bi to dodatno uticalo na poboljšanje demografske slike.