Abiznis

Računanje potrošnje turista obuhvata više izvora podataka

Metodologija CBCG redovno se revidira, uspostavili je eksperti

Centralna banka (CBCG) procjenjuje prihode od stranih turista na bazi metodologije uspostavljene u saradnji sa ekspertima Bearing Pointa-a, koja je u prethodnom periodu redovno revidirana i pozitivno ocijenjena od brojnih međunarodnih eksperata, rečeno je Pobjedi iz vrhovne monetarne institucije.

Metodologija CBCG redovno se revidira, uspostavili je eksperti Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

Na pitanje Pobjede da objasne kako računaju prihode od turizma, te da li su tačni navodi ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića da CBCG množi broj ostvarenih noćenja stranih turista sa prosječnom dnevnom potrošnjom, koja se nije mijenjala posljednjih deset godina i iznosi 80 eura, u CBCG su kazali da ne vrše procjene na taj način.

“Osnov metodologije je broj noćenja u kolektivnom i individualnom smještaju, koji se uvezuje sa procijenjenom potrošnjom turiste. Broj noćenja, koji se dobija od MONSTAT-a, dijeli se u pet kategorija (po regionima u zemlji), uz dodavanje šeste kategorije koja se odnosi na procjenu neregistrovanih stranih turista”, ukazali su u CBCG.

Procjena potrošnje turiste, kako dodaju, uključuje procijenjenu cijenu smještaja i ostalu potrošnju turiste i utvrđuje se posebno za svaku od šest kategorija. Prilikom procjenjivanja potrošnje turiste koriste se rezultati ankete turističkih poslenika koju sprovodi CBCG.

Imajući u vidu navedeno, nivoi procijenjene potrošnje variraju od regiona do regiona i iz godine u godinu, u zavisnosti od svih pomenutih komponenti, kao i aktuelne situacije na tržištu. Dobijena procjena prihoda od turizma dopunjava se podacima o prihodima od pruženih zdravstveno-rekreativnih usluga, potrošnji u cilju školovanja i drugim istakli su u CBCG, navodeći da se pri procjeni prihoda od turizma koriste i podaci o platnom prometu sa inostranstvom, carinske prijave i izvještaji o stanju i prometu na računima u inostranstvu.

“Naglašavamo da CBCG nije proizvođač statistike o ukupnom turističkom prometu, već vrši procjenu prihoda samo od stranih turista, isključivo u cilju kompiliranja statistike platnog bilansa, što je njena zakonska obaveza”, rekli su u CBCG.

Milatović je u ponedjeljak u Skupštini kazao da CBCG evidentira prihode od turizma u platnom bilansu Crne Gore, te da se podaci publikuju kvartalno, sa zakašnjenjem od 50 dana.

“To je jedan input. Drugi input su podaci Monstata koji se tiču ostvarenja noćenja stranih turista koji donose keš. Ako uzmete podatke od 2010. do 2019. godine i podijelite ta dva broja, doći ćete do toga da je dnevna potrošnja turista 80 eura i ne mijenja se deset godina. To vam govori da CBCG, kada radi metodologiju, broj ostvarenih noćenja pomnoži sa 80 eura i dobije prihode od turizma. To radi zadnjih deset godina, to je lako provjerljivo”, kazao je Milatović.

Na pitanje kakva su preliminarna očekivanja za potrošnju ove godine, u CBCG su kazali da anketa koju su sproveli u julu pokazuje da je potrošnja stranih turista u sjevernom regionu ostala na približno istom nivou u odnosu na 2019. godinu.

“U centralnom i primorskom regionu potrošnja je smanjena pet do deset odsto, odnosno 10 do 20 odsto respektivno”, zaključili su u CBCG.

Portal Analitika