Mesi prigrlio trofej: Argentina je novi prvak Južne Amerike

Selekcija Argentine novi je prvak Južne Amerike. U jutrošnjem finalu Kopa Amerike, selekcija Lionela Skalonija savladala je na Marakani ekipu Brazila, rezultatom 1:0. Momenat odluke dogodio se u 21. minutu, kada je Di Marija pogodio mrežu nakon sjajne asistencije De Pola.

Mesi prigrlio trofej: Argentina je novi prvak Južne Amerike Foto: Twitter / @CopaAmerica

Argentinci su tako stigli do prvog naslova prvaka kontinenta nakon 1993. godine. Uz to, riječ je i o prvom velikom trofeju za Lionela Mesija sa nacionalnim timom.

Prvo poluvrijeme počelo je bez većih uzbuđenja, uz blagu inicijativu Brazila, no na obje strane nije bilo šansi. Tako je bilo sve do 21. minuta, kada su do prednosti došli Argentinci. Bila je to iznenadna prilika – De Pol je sa svoje polovine poslao dugačak pas u prazan prostor do Di Marije, koji je, uz lošu reakciju čuvara Lodija, loptu prihvatio na ivici šesnaesterca i zatim atraktivno i iskusno lobovao Edersona.

U ostatku prvog dijela, Brazilci su bezuspješno pokušavali da dođu do konkretnije šanse, pritiskali su suparnike na njihovoj polovini, ali bez izglednije situacije za poravnanje. Na drugoj strani, selekcija Argentine nastavila je borbeno, De Pol je bio posebno raspoložen, a selektor Skaloni u potpunosti je pogodio sa odlukom da šansu od početka utakmice ukase Anhelu di Mariji.

Mnogo agresivnije krenuli su Brazilci u nastavku, u čijoj je ofanzivi Firmino zamijenio Freda. Stoga su njihovi suparnici imali mnogo sreće u 52. minutu, kada je Ričarlison pogodio mrežu, ali je pogotak poništen zbog ofsajda. Dva minuta kasnije, još jednu kolosalnu šansu za izjednačenje propustio je Ričarlison.

Argentinci su se nakon toga oslobodili pritiska, pa je do finiša utakmice uslijedilo tek nekoliko uzbuđenja pred oba gola. Kako se kraj bližio, domaćin turnira pokušao je da stegne obruč na protivničkoj polovini, Nejmar je iz dva kornera pokušao da uposli nekog od saigrača, ali su se Argentinci uspješno branili.

U 87. minutu, nakon slobodnog udarca i gužve u šesnaestercu, Barbosa je odlično šutirao, ali je Emilijano Martinez još bolje odbranio.

Argentinci su u 88. minutu imali veliku šansu da mirno uđu u sudijsku nadoknadu. Mesi je sjajno poveo kontru, proslijedio loptu do De Pola, koji je zatim vratio Mesiju, ali se on, u momentu kada je publika već vidjela loptu u mreži, spetljao na ivici peterca. No, Mesiju se nema šta zamjeriti – kako kada je u pitanju samo finale, tako i kada se uzme u obzir čitav turnir, na kojem je postigao četiri pogotka, uz pet asistencija.

Najzad, upravo je Lionel Mesi nakon 16 godina nastupa stigao do dugo čekanog trofeja sa nacionalnim timom.

Dogodilo se to nakon jednog poraza u finalu Svjetskog prvenstva, a dva u meču za naslov pobjednika Kopa Amerike – oba puta nakon izvođenja jedanaesteraca. Ovog puta, legendarni napadač Argentine konačno je prigrlio pehar.

Inače, večerašnje finale bilo je jedini meč na Kopa Americi kojem su prisustvovali gledaoci - i to njih šest hiljada. Na pripremi utakmice, usljed sprovođenja najrigoroznijih mjera prevencije koronavirusa, u proteklih nekoliko dana učestvovalo je 800 ljudi.

Argentina se sada izjednačila sa Urugvajem po broju osvojenih trofeja u Kopa Americi (15). Podsjetimo, u duelu za treće mjesto, Kolumbija je prethodne večeri trijumfovala nad Peruom, zahvaljujući pogotku u posljednjem minutu sudijske nadoknade (3:2).

Ovogodišnje takmičenje trajalo je mjesec, a sljedeće je na programu 2024. godine. Domaćin turnira biće Ekvador ili Peru.