Politika

Medojević:Srbija, a ne Crne Gora, ima petlju da se suprostavi kriminalu

Izvor

Akcija "Balkanski ratnik", u kojoj je zaplijenjeno gotovo tri tone kokaina iz Južne Amerike, najveća je u istoriji akcija izvedena na području Urugvaja i Argentine i predstavlja jasan signal da Srbija neće odustati da tu akciju dovede do kraja, istaknuto je u emisiji RTS - a "Da, možda, ne".

Akcija izvedena septembra prošle godine pripremana je godinu dana i do sada je istražni postupak pokrenut protiv 24 lica od kojih je 15 u pritvoru, a devet se potražuje, među kojima su i braća Duško i Darko Šarić iz Pljevalja koji se smatraju vođama te internacionalne kriminalne grupe .

Državni sekeratar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen je u debati na RTS-u rekao da je ovo tek početak i da će istraga otkriti do kojih sve "vrhova" vodi ova zapljena, kao i da je za sada najvažnija spremnost i politička volja države da se ne stane s ovim slučajem.

”Šarićeva grupa je jača od zemunskog klana”, rekao je Homen.

"Tako velika narko grupa nije mogla da postoji, a da nije imala vezu sa politikom, medijima... Istraga će biti mnogo interesantnija kada uđe u finansijsku sferu jer će se, prateći tokove novca, pokazati do kojih sfera društva je taj 'prljavi novac' stigao ne samo u Srbiji, već i u Crnoj Gori i drugim državama regije ", rekao je Homen. Na to, objasnio je Homen, ukazuje činjenica da su članovi tog kriminalnog klana vlasnici po četiri ili pet pasoša, a da bi oni sve to imali -morali su imati nekog " ko im je to omogućio".

Homen je ukazao da je aktivnošću ovog klana cijela država bila ugrožena i da je u njihovom vlasništvu ogromna imovina, od kafića do čitavih preduzeća, kao i da je završeno ročište o njezinom oduzimanju.

Portaparol specijalnog tužiteljstva Tomo Zorić ukazao je u istoj emisiji da je borba protiv mafije i trgovine narkoticima jedan od prioriteta Srbije jer, kako je rekao, može se dogoditi da država ima svoju mafiju, ali ne i da mafija ima svoju državu.

Direktor srpske policije Milorad Veljović istakao je da je za ulazak u borbu protiv organizivanog kriminala presudnu ulogu imalo formiranje Odbora za nacionalnu bezbjednost u kome su zastupljeni predstavnici svih bezbjedonosnih struktura, a predsjedava mu predsjednik Srbije Boris Tadić.

Ivan Stojić, portparol Bezbjedonosno-informativne agencije, koja je, uz američku Dea, bila glavni akter raskrinkavanja kokainskog kartela teškog gotvo tri tone, rekao je da je droga bila namijenjena evropskom tržištu. Stojić je objasnio da je kanal presječen u Urugvaju gdje nije bilo srpskih operativaca, ali da je nabavku, od proizvodnje do distribucije narkotika, finansirala organizovana kriminalna grupa na čijem čelu su braća Šarić.

Lider parlamentarnog opozicionog Pokreta za promjene u Crnoj Gori Nebojša Medojević izrazio je uvjerenje da ova kriminalna grupa, kao i ona koja se bavila švercom cigareta, ima političku podršku u Crnoj Gori i u Srbiji. Govoreći o Crnoj Gori, Medojević je rekao da organizovani kriminal u toj zemlji predstavlja politički faktor koji je uticao na donošenje i političkih odluka. Lider Pokreta za promjene je rekao da je, prema njegovim informacijama, ovaj narko kartel imao perioda kada je dnevno u Luci Bar, pristizali narkotici u vrijednosti od tri do četiri miliona eura.

Medojević je kao veoma važno za borbu protiv organizovanog kriminala istakao da se na državnom vrhu u Srbiji, za razliku od Crne Gore, nalazi politički čista elita koja "ima petlju" da uđe u obračun sa organizovanim kriminalnim grupama.

Portal Analitika