Politika

Medojević: Otvoreni Balkan odgovor na odluku EU da zaustavi proširenje

EU je još 2014. godine blokirala proces proširenja, zbog svojih unutrašnjih problema. Sukobi oko odnosa administracije EU i država članica su doveli do blokade i od tada postaje jasno da ova politička tvorevina ide ka svom nestajanju, istakao je lider PzP-a, Nebojša Medojević. 

Medojević: Otvoreni Balkan odgovor na odluku EU da zaustavi proširenje Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

"Godine koje su prošle samo su potvrdile da države članice ne žele da prenose svoju suverenost na birokratske nedemokratske institucije EU. Kriza sa koronom drastično je smanjila povjerenje građana EU u birokratske strukture u Briselu i njena budućnost je veoma upitna. Mafija već 30 godina ima svoj “Otvoreni Balkan”. Vrijeme je i da pošteni građani i privrednici dobiju svoj “Otvoreni Balkan”", navodi Medojević. 

Zadivljujuća je, dodaje lider PzP-a, opijenost i zaljubljenost crnogorske političke i NVO “elite” u Brisel i EU.

"Još uvijek ne mogu da prihvate realnost da se EU u ovom formatu više neće širiti i da Crna Gora i ostala ekipa “ponavljača” nikad neće biti članice EU. Naprotiv, za svakog realnog i ozbiljnog posmatrača prilika u Briselu, jasan je i nepovratan trend urušavanja uticaja EU na zemlje članice i taj trend se dodatno ubrzava zbog teških posledica rata u Ukrajini i uvođenja sankcija Rusiji", ističe Medojević. m

Sa ulaskom u recesiju, eksplozijom cijena energenata, inflacijom, porastom kamata, rastom nezaposlenosti, povećanjem siromaštva i krizom povećanja cijena i nestašicom hrane, mogućim novim talasom migranata iz gladne Afrike, jačaće, dodaje Medojević, centrifugalne sile i sve veći konflikti između država članica i EU

"Na nesreću crnogorskih EU fanatika, njihova ljubav i strast prema EU ostaće neuzvraćena i nesrećna. Zato je pitanje snaženja i institucionalnog uređenja regionalne saradnje od najvećeg nacionalnog interesa za sve zemlje u regionu. Crna Gora kao mala i otvorena ekonomija ima najveći mogući interes da se olakša kretanja ljudi, kapitala, roba i usluga u regionu. Imajući u vidu istorijat međusobnih odnosa i povezanost sa Srbijom, cijenim da bi upravo ove dvije države mogle bilateralnim sporazumima da regulišu međusobnu saradnju koja bi onda postala model i za čitav region. 

Zajednički granični prelazi, malogranični režimi kretanja, usaglašavanje poreskih stopa i stopa akciza, zajednički nastupi prema donatorima i finansijerima velikih infrastrukturnih projekata, harmonizacija carinskih procedura i režima, zajedničke investicije, nastupi na trećim tržištima, formiranje konzorcijuma za dobijanje izvoznih poslova, povezivanje državnih razvojnih banaka i fondova, povezivanje energetskih sistema i tržišta", navodi Medojević.

Ko može, pita Medojević, imati problem od olakšavanja zapošljavanja, liječenja, školovanja, kulturne saradnje.

"Samo ostrašćeni ekstremisti i poslušnici globalne duboke države žele da zadrže postojeće nacionalne i državne torove, kako bi i dalje jačali svoje korumpirane i kriminalizovane režime i širili nacionalizam i ekstremizam, tražili neprijatelje i u regionalnoj saradnji vidjeli opasnost i prijetnje. EU nije više nikakva alternativa. Ona se polako gasi, jer gubi smisao. Kao SFRJ krajem osamdesetih. Svi su znali da je toj državi kraj i tom formatu i da su neophodne ili radikalne reforme ili miran razlaz. EU nestaje, a problemi i izazovi za države Zapadnog Balkana ostaju. Samo pravi vizionari imaju hrabrost da vide svijet i Evropu realnim očima i da pokrenu nove procese koji će donijeti samo dobro i privredi i građanima. Uz maksimalno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake države i dobru volji da saradnja i zajednički rad zamjene mržnju i sukobe", zaključio je Medojević. 


Portal Analitika