“DF mjesecima upozorava domaću i međunarodnu javnost na nerazumne postupke vlasti u Crnoj Gori i drago nam je da se to konačno registrovalo u Briselu. Nerazumno je, protivustavno i nezakonito zadužiti zemlju za 750 miliona eura bez odluke Vlade i Skupštine. Nerazumno je, protivustavno i nezakonito donijeti odluku o privremenom finansiranju, a to jedino može da uradi Skupština”, naglašava Medojević.
Prema njegovim riječima, nerazumno je zatvarati jednu državnu avio kompaniju, a onda osnivati drugu državnu avio kompaniju bez ikakve kost benefit analize i stručne rasprave.
“Nerazumno je kupovati dva aviona bez motora pogodbom i kršiti Zakon o javnim nabavkama. Nerazumno je tajno i bez odluke Skupštine, na telefonskoj sjendici Vlade, bez uvida ministara u dokumentaciju donijeti odluku o kupovini riIcnih valutnih fjučersa. Aposoutno je nerazumno da vlast švercuje 940 tona cigareta preko Luke Bar i uzme 9,4 mil eura nadokade od švercera”, kaže Medojević.
Nerazumno je, dodaje on, da vlast smjenjuje ministra sa opozicijom.
“Neprihvatljivo je i nerazumno da ministar finansija osniva 21 direktorat i posebno uvlači Vladu u trgovinu kriptovalutama koje su danas jedan od najvećih globalnih bezbjendosnih izazova i rizika. Nerazumno je da vlast vlada sa podrškom 14 poslanika i da odbija dijalog i dogovor sa parlamentarnom većinom. Nerazumno je da predsjednik Skupštine krši poslovnik i ne zakazuje sjednicu na osnovu zahtjeva 27 poslanika”, nabraja on.
DF je, napominje Medojević, upravo zbog brutalnog kršenja fundametalnih demokratskih standarda i urušavanja institucija Vlade i Skupštine organizovao više sastanaka parlamentarne većine u cilju dogovora oko rešavanja duboke krize legitimiteta najvažnijih institucija vlasti.
“Nažalost premijer i predsjednik Skupštine nisu pokazali demokratski kapacitet i spremnost da krizu rešavamo demokratskim sredstvima, dijalogom i kompromisom. Potpuno smo saglasni da ovako nerazumno, nedemokratsko, uzurpatorsko ponašanje čelnih ljudi Vlade i Skupštine ne doprinosi rešavanju krize i usporava naš evropski put. Ako nema saglasnosti oko ključnih političkih pitanja u vladajućoj većini neophodno je postići dogovor o minimumu uslova za održavanje prvih fer i poštenih izbora u Crnoj Gori. Ako manjina u Skupštini , ignoriše demokratske i legitimne zahtjeva 2/3 parlamentarne većine onda su i mirni protesti potpuno legitimno sredstvo za iskazivanje političkog stava. Izborna volja građana je temelj indemokratije i EU pa očekujemo da i vi date svoj doprinos urazumljivanju predsjednika Vlade i Skupštine da se sa 14 poslanika (od 81) ne može legitimno vršiti vlast. Ni u Hrvatskoj, ni u Francuskoj, ni u Njemačkoj, ni u Velikoj Britaniji, to je azbuka demokratije”, zaključio je Medojević.