Politika

Medojević: SNP mora jasno da saopšti stavove

Izvor


Premijer Igor Lukšić počeo je protekle sedmice pregovore sa opozicijom o promjenama Ustava u dijelu pravosuđa.



Medojević smatra da problem u pregovorima sa Vladom predstavlja to što nijesu poznati stavovi najjače opozicone partije.



“SNP mora da jasno saopšti svoje stavove u vezi izmjena Ustava. To je politika, donošenje odluka i zauzimanje jasnih stavova, posebno o temama koje su od nacionalnog značaja kao što je Ustav”, kazao je Medojević agenciji MINA.



U tim pitanjima, tvrdi on, opozicija mora da nastupi jedinstveno. “A to nemamo sa Srđanom Milićem na čelu SNP-a, što u velikoj mjeri otežava posao opoziciji”.



Medojević je kazao da su amandmani Vlade za promjenu najvišeg pravnog akta, pripremljeni bez mišljenja opozicije.



“Vlada je svoje predloge pustila u parlament, a zbog grešaka SNP-a koji je glasao za taj predlog, oni su postali skupštinski amandmani, dok sa druge strane vladajuća koalicija nije podržala amandmane opozicije”, pojasnio je on.



Taj potez SNP-a, kako je dodao, bio je pogrešan “ne u smislu politike, već pregovora”.



“Oni (SNP) imaju pravo na svoju političku odluku, ali sa aspekta uspjeha pregovora i ispunjavanja opozicionih ciljeva to je bila pogrešna pregovaračka taktika koja nas je dovela korak iza Vlade, i sada smo u situaciji da se izjašnjavamo o Vladinom predlogu”, rekao je Medojević.



Prema njegovim riječima, potezi SNP-a ne smetaju samo opoziciji, već i Vladi.



“Vlada poneki put povjeruje da će SNP da glasa za njihov predlog, kao u slučaju izbornog zakona, krenu u parlament sa zahtjevom i nema glasanja. Sada je isto, vjerovatno im se daje lažna slika iz SNP-a da će podržati amandmane Vlade”, precizirao je Medojević.



PzP je, kako je naveo, konkretno zainteresovan za izmjene ustavnog modela pravosuđa i za borbu protiv organizovanog kriminala.



Medojević smatra da je stanje u toj oblasti katostrafalno i da je potrebna korjenita mjera, zbog čega ta stranka i traži reizbor sudija i tužilaca što se, kako je naveo, često primjenjuje pri promjeni ustava.



“Sada imamo jedan dio sudija koji je birala Skupština, dok je druge birao Sudski savjet. Pitanje je ko ima veći legitimitet. Iz sudstva treba eliminisati nestručne sudije i one koji nemaju dovoljno hrabrosti da sude u teškim slučajevima i koji su na platnim spiskovima organizovanog kriminala”, kazao je on.



Reizbor je, smatra Medojević, idealna prilika da se šansa pruži profesionalcima.



PzP predlaže model po kojem bi parlament dvotrećinskom većinom birao članove Sudskog savjeta, a to tijelo bi biralo sudije.



Medojević smatra da u Savjetu ne treba da budu političari, već sudije, i navodi da je predlog Vlade da u tom tijelu i dalje budu poslanici, ministar pravde i pravnici koje predlaže predsjednik države.



“Taj model je potpuno politički kontrolisan. PzP predlaže rješenje po kojem bi parlament birao članove Savjeta, i to je podržano od Venecijanske komisije još 2007. godine”, rekao je on.



Medojević je naveo da su zahtjevi Nove srpske demokratije za uvođenjem srpskog kao službenog jezika, i trobojke kao narodne zastave, legitimni, i da Vlada treba da pokaže spremnost da je otvorena za razgovor o tim pitanjima.



Upitan da li se pregovori oko izmjena Ustava mogu odužiti, kao u slučaju donošenja izbornog zakona, Medojević je rekao da Evropska unija ne traži od Crne Gore da usvoji ustavne promjene do juna.



“To će nama biti mjerilo do kraja zatvaranja poglavlja 23, koje se tiče vladavine prava i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije”, zaključio je on.

foto: rts.rs

Portal Analitika