Politika

Medojević je grubo podvalio opoziciji

Izvor

 

Predsjednik Narodne stranke Predrag Popović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević grubo podvalio opoziciji, ističući da je njegova izjava da su crnogorsku opoziciju razbili predsjednik SNP-a Srđan Milić i predsjednik Srbije Boris Tadić direktno u funkciji podrške režimu pred predstojeći popis u Crnoj Gori.

- Medojević je još jedna gruba podvala, prije svega opoziciji, kome je cilj da nas u susret popisu okvalifikuje kao nekoga ko je direktno zavisan od poteza Beograda odnosno vlasti u Srbiji, kazao je Popović za Portal Analitika, tvrdeći da je oko svakog ključnog pitanja, Medojević bio vjerni saveznik vlasti. „To se pokazalo i prilikom referenduma, donošenja Ustava i sada - oko popisa. Kod svih krupnih pitanja, Medojević ''odigra'' onako kako odgovara vlasti“, tvrdi Popović.

Govoreći o odnosu Narodne stranke prema vladajućoj koaliciji u opštini Podgorica, Popović nije isključio mogućnost da Narodna stranka, pod podređenim okolnostima, ipak podrži gradonačelnika Podgorice Miomira Mugošu.

- Vidjećemo kakva će biti situacija. Mi smo rekli da nikada nećemo povući potez koji će direktno ili indirektno ići na ruku SDP-u. Prevshodno u odnosu na tu činjenicu opredjeljivaćemo se i  kod izbora gradonačelnika Podgorice, najavljuje Popović.

ANALITIKA: Primjetno je da su se u Crnoj Gori pred prestojeći popis podigle političke tenzije. Da li je za Vas i stranku koju predvodite popis u Crnoj Gori statistička ili prevashodno politička kategorija?

POPOVIĆ: U Crnoj Gori, na žalost, popis nije statistička kategorija! Kod nas u Crnoj Gori i najmanje pitanje dobija obilježlja vrhunske politike. Ako Crna Gora pledira da bude građanska država onda bi popis tek trebalo da bude statističko pitanje. Nažalost, Crna Gora je podijeljena država čak i oko popisa...

ANALITIKA: Zbog čega je to tako?

0202popovictekstPOPOVIĆ: I prije nego što je najavljen, popis je dobio obilježlje krupnog političkog događaja - gotovo u istoj mjeri kao i parlamentarni izbori. Moram reći da je tome i jedna i druga strana u podijeljenoj Crnoj Gori doprinijela i dala politički ton. Činjenica je da u Crnoj Gori nema nacije koja je većinska, a sa druge strane je potpuno otvoreno pitanje nacionalnih manjina. Ogromni propusti su napravljerni kada je u pitanju formiranje nacionalnih savjeta, posebno srpskog i to - mimo interesa srpskog naroda u Crnoj Gori! Time se želi prejudicirati status srpskog naroda u Crnoj Gori kao manjinskog!

Mi smo davno rekli da u Crnoj Gori već dugo traje vještačka podjela jednog, jedinstvenog naroda na dva nacionalna imena: Srbe i Crnogorce. Narodna stranka smatra da u Crnoj Gori postoji većinski narod koji se izjašnjava i kao Crnogorci i Srbi. To je državotvorni narod koji je stvarao Crnu Goru kroz vjekove. To su sve razlozi zbog kojih je popis dobio obilježlja krupnog političkog događaja.

ANALITIKA: Ima mišljenja da bi rezultati popisa mogli imati negativnog efekta na državnost Crne Gore. Da li se, po Vašem mišljenju, unutar srpskog korpusa, državno-pravni status Crne Gore i dalje smatra otvorenim pitanjem?

POPOVIĆ: To je pitanje davno apsolvirano. Crna Gora je bila država i dok je živjela u državnoj zajednici sa Srbijom, kao i što je i sada država kada je obezbijedila međunarodni subjektivitet. To pitanje je vještački nametnuto u dnevno-političke svrhe. Prije svega, u korist crnogorskog režima – sve u namjeri da se stranke iz nekadašnjeg bloka za zajedničku državu okvalifikuju kao neprijatelji države. Više niko ozbiljan to više ne može postaviti kao tezu. Crna Gora će i dalje ostati podijeljeno društvo dok god se insistira na vještačkoj podjeli jednog naroda u Crnoj Gori koji su da bude još gore - suprotstavljeni!

ANALITIKA: Javnost u Crnoj Gori je žestoko ustalasala izjava lidera PZP-a Nebojše Medojevića da je srpski predsjednik Boris Tadić - preko lidera SNP-a Srđana Milića – praktično razbio crnogorsku opoziciju. To je, po prvi put direktna optužba čovjeka iz zajedničkog opozicionog bloka i dovođenje dijela opozicije u vezu sa vlastima u Beogradu...

POPOVIĆ: Mi smo tokom prošlih izbora optuženi od predsjednika DPS-a Mila Đukanovića da je opoziciona koalicija napravljena u kabinetu predsjednika Srbije Borisa Tadića…

ANALITIKA: Zar nije Medojević to svojom izjavom i potvrdio, makar što se tiče srpskih partija u Crnoj Gori?

0202popovictekst1POPOVIĆ: Medojević jeste to rekao što je rekao ali on je u ozbiljnom problemu. Ako je to što je rekao zaista tačno, onda se mora njemu postaviti pitanje - zašto je onda PZP bio dio te koalicije? Ako je u Tadićevom kabinetu, kao što je govoreno iz DPS-a, formirana opozicija, onda je ta izjava u suprotnosti sa Medojevićevom izjavom koji kaže da je opozicija razbijena od strane samog Tadića. Medojević tvrdi da je Tadić razbio opoziciju, a Đukanović tvrdi da je Tadić skupio opoziciju. I jedno i drugo - nema nikakve veze sa istinom!

Prosto je nevjerovatno da se jedna normalna saradnja koju gro opozicionih stranaka ima sa predsjednikom Srbije i Demokratskom strankom - kao i sa ostalim strankama u Srbiji - tako naziva i karakteriše. Vidim da sa Tadićem sarađuju i vladajuće stranke u prvom redu DPS. Saradnja sa Srbijom je potpuno normalna stvar ko god bio na vlast - pozicija  ili opozicija. Zato tvrdim da ovo što je uradio Medojević jeste u suštini - podrška vladajućem režimu u susret predstojećem popisu!

ANALITIKA: Ipak nije jasno, koji bi mogli biti Medojevićevi motivi da - izjavom protiv Tadića i Milića - podrži režim u susret predstojećem popisu - je li riječ o ideološkim razlozima?

POPOVIĆ: Naravno. Medojević pripada toj ideološkoj matrici kojoj pripada vlast. Ne smijemo da se zavaravamo. Poket za promjene je nastao, neću reći kao nus proizvod, ali od ostataka SDP-a i Liberalnog saveza. Ne zaboravite da je Medojević iznevjerio cijelu opoziciju glasanjem za Ustav, iako je imao u rukama šansu da Ustav bude takav da bude prihvatljiv za sve u Crnoj Gori. Zato smatram da je Medojević  još jedna gruba podvala, prije svega opoziciji, koji ima cilj da nas u susret popisu okvalifikuje kao nekog ko je direktno zavisan od poteza Beograda odnosno vlasti u Srbiji.

ANALITIKA: Zašto i Nova i PZP tvrde da je opoziciju razbio Milić?

POPOVIĆ: To već treba pitati Novu i meni je malo čudna ta njihova simbioza sa PZP-om jer se - i jedni i drugi – u političkom smislu prsoto tope u tom zagrljaju. Nova se naglašeno bori sa srpske nacionalne interese, a sa druge strane su u koalicji sa strankom koja apsolutno sa tim nema nikave veze. Ponavljam, PZP je gruba podvala opoziciji što se pokazuje oko svakog ključnog pitanja - to se pokazalo i prilikom referenduma, donošenja Ustava i sada oko popisa. Kod svih krupnih pitanja Medojević ''odigra'' onako kako odgovara vlasti. Medojevićeva zapaljiva retorika i priča o organizovanom kriminalu je prepisana priča onoga što smo mi pričali prije deset godina.

ANALITIKA: Zašto ste vi potpisali  i napravili narodnjačku koaliciju sa Novom, koja se izlaskom DSS-a i formalno raspala?

POPOVIĆ: Postoji klauzula u dokumentu koja kaže da svaka stranka koalicije može potpisivati sporazume sa kim god hoće. Izražavam čuđenje što je Novoj Medojevićev PZP mnogo bliži partner nego SNP, da ne kažem Narodna stranka! Mi čak imamo i potpisan sa Sporazum sa Novom ali nikakve saradnje osim deklarativne jednostavno nemamo. Simbioza PZP-a i Nove i jednima i drugima nanosi političku štetu. I jedni i drugi ozbiljno gube povjerenje građana i birača na terenu.

ANALITIKA: Ipak, objasnite zbog čega ujedinjenje opozicije pred lokalne izbore nije bila uspješna priča?

POPOVIĆ: Nije uspješna priča jer je ujedinjenje opozicije jedino imalo smisla pred parlamentarne izbore - tada smo prokockali priliku! Milićeva SNP je upozoravala da bi svi trebali da uđu u tu priču i da - u protivnom - to ujedinjenje nema nikavog smisla. Na žalost, desilo se da su manje stranke iskočile iz fronta i od ujedinjenja nije bilo ništa.

ANALITIKA: Vratimo se sada vladajućoj koaliciji, odnosno DPS-u. Kako gledate na hapšenja budvanskih čelnika? Da li je to zaista početak ozbiljne borbe protiv organizovanog kriminaka u susret dobijanja datuma za početak pristupnih pregovora Crne Gore i EU ili tek razračun unutar DPS-a pred predstojeći Kongres?

0202popovictekst2POPOVIĆ: Jedino što znam jeste da DPS nikada neće – bez neke spoljne prisile – sebi dozvoliti luksuz da se raspadne! Međutim, posljednji događaji me pomalo zbunjuju. Vjerujem ipak da će oni naći izlaz iz sadašnje situacije; vjerujem da će se pomiriti prije svega znajući da bilo kakav raskol - njih direktno eliminisao iz pozicije dominantnog političkog faktora u Crnoj Gori. Moglo bi se dogoditi i da mogu ostati bez vlasti, što je njima najvažnije.

Moram da primijetim: čudno je da je predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić najavio hapšenja za slučaj Zavala – čak  prije same državne tužiteljke Ranke Čarapić! Isti slučaj se ponovio i kod najave pokretanja prekršajne prijave protiv mitropolita Amfilohija. Time se jasno stavlja do znanja da insitucije sistema ne funkcionišu, jer da funkcionišu tužiteljka bi izašla u javnost i rekla da nije posao predsjednika parlamenta da najavljuje hapšenja po Crnoj Gori, ko je zašto kriv i koji su prekršaji dozvoljivi. Ovako, ispada da je gospođa Čarapić postala portparol predsjednika parlamenta!

ANALITIKA: Da li bi Narodna stranka mogla razmotriti da, pod određenim okolnostima, podrži reizbor gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše?

POPOVIĆ: Vidjećemo kakva će biti situacija. Mi smo rekli da nikada nećemo povući potez koji će direktno ili indirektno ići na ruku SDP-u. U odnosu na tu činjenicu ćemo se opredjeljivati  i kod izbora gradonačelnika Podgorice. Na kraju, da ne prejudiciramo i sačekamo taj septembar i vidimo - hoće li Mugoša uopšte biti kandidat DPS-a? Najmanje vjerujem da će se SDP pobuniti protiv eventualne kandidature Mugoše, iako u njihovom koalicionom sporazumu stoji da gradonačelnik mora biti izabran glasovima i jedne i druge partije i da je u suprotnom riječ o - kršenju koalicionog sporazuma! Nema dileme da bi raspad vladajuće koalicije u Podgorici sigurno doveo da raspada i na državnom nivou. Mi ćemo se jako truditi da to što prije ''pukne'', koliko je to u našoj moći.

 Nenad ZEČEVIĆ

 

 

Portal Analitika