Skup kojem prisustvuju međunarodni medijski eksperti i novinari iz zemalja eks Jugoslavije i Jugoistočne Evrope organizovao je Medijski savjet za samoregulaciju, uz podršku Sevjeta Evrope. „Javnost ima pravo da bude informisana o tome što se događa u društvu, što rade i što planiraju politički lideri, ali sloboda medija ne može biti neograničena, ona je omeđena pravima i slobodama običnih ljudi, onih koji nemaju političke partije ili moćne institucije za sobom, istakao je, između ostalog“, Filip Vots, generalni sekretar Flamanskog samoregulacionog savjeta Udruženja novinara Belgije.
Gojko Brevar, zamjenik predsjednika Suda časti novinara Slovenije obrazlagao je suštinu principa samoodgovornosti, kao načina da novinari sami utiču na poštovanje profesionalnih standarda. „Više samoodgovornosti znači i više samoregulacije a manje uticaja države“, ističe Brevar napominjući da nije lako odrediti liniju koja znači potpuno odbacivanje uticaja države u procesu samoregulacije. Brevar navodi slovenačko iskustvo samoregulacije. „Slovenačka država je finansijski pomogla stvaranje savjeta za štampu ali ničim nije uslovila rad tog samoregulatornog tijela“, kazao je Brevar i napomenuo da se u posljednje vrijeme u Sloveniji otvara debata da li treba prilagođavati odredbe profesionalnog novinarskog kodeksa promjenama u medijima.
Dejvid Tajg, nezavisni medijski konsultant i nekadašnji koordinator Komisije za žalbe Irske, govorio je o izazovima koje otvara Interenet, kao i problemima samoregulacije internet medija. „Netradicionalni, internet, mediji su u stvari prirodan produžetak tradicionalnih medija. Danas imamo i ljude koji su isključivo u on-lajn svijetu medija i dramatično se razvija ono što zovemo građanskim novinarstvom. Ta nova svera otvara i nova pitanja: kako građansko novinarstvo uklljučiti u sistem samoregulacije; kako spriječiti brojne mogućnosti zloupotrebe, ko je kvalifikovan i ko ima pravo da koristi internet kao medijsko sredstvo“, upitao se Tajg i naglasio da je za budućnost novinarstva od velike važnosti upravo regulisanje internet sfere. „Za sada, na žalost, ne postoji jedan međunarodni standrad i nije jasno kako da postoji standard kada je stepen tolerancije različit od države do države, zavisno od kulturnih i drugih različitosti. To može da stvori veliku konfuziju“, upozorava Tajg.
„Samoregulaciju je teško sprovesti i u takozvanim tradicionalnim medijima, a kamoli u onlajn novinastvu jer su novi mediji naslijedili patologiju starih, tradicionalnih medija“, istakao je Martin Razvan iz Rumunije. Na žalost, u Rumuniji je relativno malo interesovanje za regulisanje interet medijske komunikacije“, istakao je Razvan.
Dragan Mugoša, predstavnik Delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori je istakao da je EK veoma zainteresovana za zaštiti slobode izražavanja i slobode medija kao temeljnih ljudskih prava. "Samoregulacija je, prema mišljenju EU, posao koji treba pomoći jer je riječ o društveno važnom mehanizmu zaštite medijskih sloboda kao i ljudskih prava. Bitno je da postoji sloboda izražavanja ali je neophodno istovremeno i poštovanje profesionalnih standarda“, istakao je Mugoša.
Skup posvećen samoregulaciji nastavlja se sjutra pregledom iskustava samoregulacije država Jugoistočne Evrope.