Na godišnjoj listi najboljih inovacija koju objavljuje ova klinika takođe se nalaze novi liek za tretiranje raka prostate i bolja procedura za detektovanje raka dojke.
Međutim, na samom vrhu liste inovacija nalazi se stara procedura zbog njene potpuno nove primjene. Doktori i istraživači klinike izglasali su operaciju kojom se skidaju kilogrami kao najbolju inovaciju u medicini, ne zbog smanjenja gojaznosti, već zbog sposobnosti da kontroliše dijabetes tipa 2, najrasprostranjeniji oblik dijabetesa.
Tokom godina hirurzi su primijetili da bi vrlo često nakon ove operacije kod pacijenata bio uklonjen i ovaj oblik dijabetesa i prije nego što su napustili bolnicu.
Doktori i istraživači glasali su za ono što je za njih predstavljalo najveću i najznačajniju inovaciju od preko 250 ideja koje su predložile njihove kolege.
Sprava koja olakšava ozbiljne glavobolje, drugi najčešći problem nakon prehlade, našla se na drugom mjestu liste.
Minijaturni uređaj ugrađuje se u gornje desni kako bi ublažavao bol koji izazivaju glavobolje i migrena. Kada pacijent osjeti bol, daljinski kontrolni uređaj stavlja se na spoljnu stranu obraza što šalje signal uređaju da blokira bol stimulišući nerve. Ovaj implant moguće je nabaviti u Evropi ali ne i Americi.
Ručni detektor raka kože takođe se našao na listi.
- Do sada smo morali da se oslanjamo isključivo na naše oči. Ova sprava nudi objektivan pogled unutar kože koristeći se specijalnim svjetlosnim spektrom, izjavila je dr Alison Vidmos, šef dermatologije klinike Klivlend.
Uređaj upoređuje mladeže i ostale stvari koje nađe na koži sa velikom bazom podataka koja sadrži sve informacije u vezi sa različitim tipovima melanoma. Ova sprava takođe procjenjuje i rizik. „Svi dermatolozi se plaše da su možda propustili neki melanom. Ukoliko se on otkrije u samom začetku, šanse za ozdravljenje iznose 100 odsto“, dodala je Vidimosova.
Na listi se nalazi i novi vid detektovanja raka dojke nazvan tomosinteza grudi. Ova tehnologija pruža znatno više detalja od postojeće mamografije koja nudi 2D prikaz.
- Kod standardne mamografije postoje sijenke, tako da izgleda kao da polaran medvjed trči kroz sniježnu oluju. Nova tehnologija eliminiše senke što nam omogućava bolju detekciju, izjavila je dr Elis Rim, šef odsjeka za radiološku dijagnostiku.
Na listi se nalazi se i nova tehnika koja regeneriše oštećena pluća nazvana ex vivo perfuzija pluća. Stručnjaci tvrde da će zahvaljujući ovoj tehnici skoro 40 odsto prethodno odbačenih pluća donora biti dostupno za transplantaciju nakon ovog „pranja“ pluća.
Procedura podrazumijeva stavljanje pluća donora u mehurastu komoru koja je povezana sa kardio-pulminarnom pumpom i ventilatorom. Tokom 6 sati, pluća su popravljena zahvaljujući specijalnim tečnostima koje se upumpavaju kroz krvne sudove.
(tekst i foto: b92)