Društvo

MCP: Napadi na Mitropolita Amfilohija postaju nepodnošljivi

Izvor

Nakon sastanka koji je održan u manastiru Ždrebaonik, saopšteno je da je sveštenstvo zabrinuto zbog, kako se navodi, mnoštva spoljnjih pritisaka na pravoslavnu crkvu, koja se u Crnoj Gori ovaploćuje kroz Mitropoliju i tri eparhije pomjesne Srpske pravoslavne crkve, prenosi agencija MINA.

“Neprilične političke ucjene i neosnovani zlonamjerni napadi na Mitropolita, sveštenstvo i pravoslavne vjernike kojima se ne vidi kraja, koji, štaviše, kako vrijeme prolazi, dobijaju svoj sve primitivniji i nasilniji oblik u vidu nasilja nekih od državnih organa i primjene anticrkvenih protivzakonitih metoda, nezapamćenih ni u vremena komunističke tiranije, postaju nepodnošljivi”, kaže se u saopštenju.

Dalje je ocijenjeno da se pritisci na pravoslavnu crkvu, s kojima se ne suočava nijedna druga vjerska zajednica u Crnoj Gori, projavljuju kroz otvorenu i javnu podršku određenih vladajućih struktura jednoj, kako se navodi, “plemensko-partijskoj pseudoreligioznoj nepravoslavnoj organizaciji”, koja ima namjeru da ugrozi ime, identitet, dostojanstvo i imovinu pravoslavne crkve.

U Mitropoliji ocjenjuju da nepravnim i manipulantskim tumačenjem komunističkog Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica (1977. godine) neki državni organi pišu najsramnije stranice crnogorske istorije.

“Istjerivanje mladog sveštenika Siniše Smiljića, najava izgonjenja protojereja Velibora Džomića, odbijanje desetina molbi za boravak u Crnoj Gori, licima koji ovdje borave i po jednu-dvije decenije su izraziti primjeri progonjenja Crkve, zajedno sa političkim sudskim proceusiranjem Mitropolita Amfilohija i nekoliko sveštenika MCP”, kaže se u saopštenju.

Upozorava se da se najavljuje otimanje i “nebivalo podržavljenje” crkvene imovine, (primjer Crkve na Ćipuru),, a da se ne preza ni od javnih poziva na rušenje pravoslavnih hrišćanskih hramova - Hram Svete Trojice na Rumiji, Crkva Presvete Bogorodice i Aleksandra Nevskog na Svetom Stefanu.

“Prijedlozi za rješavanje takozvanog crkvenog pitanja u Crnoj Gori, koji stižu od najviših državnih i partijskih organa, a graniče se sa ucjenama, učinili su da se čak i mnogi ideolozi i glasnogovornici novocrnogorskog identiteta stide najnovijeg razvoja događaja, naročito u vezi sa odobravanjem boravka sveštenstvu i monaštvu, koji nijesu državljani Crne Gore”, smatraju u MCP.

Svjesni neraskidive veze pravoslavne crkve u Crnoj Gori sa Žičkom i Pećkom Arhiepiskopijom, sadašnjom Srpskom Patrijaršijom, sveštenstvo Mitropolije zahtjeva, kako su naveli, neodložni prekid svih vrsta pritisaka na pravoslavnu Crkvu i “ispovjeda svoje puno saglasje za očuvanje jedinstva naše pomjesne crkve srpske”.

Ističe se da trenutni plitki politički interesi jedne oligarhije, pokušaji direktnog miješanja vlasti u unutrašnje ustrojstvo Crkve ne mogu i neće uticati na vjekovni poredak Crkve i ugrožavanje njene bogodane slobode. „

U MCP ističu da je Crna Gora bila i trebalo bi da ostane društvo čestitih, slobodoumnih i ponosnih ljudi.

“Nacionalne i klasne podjele, vještački stvarane, prouzrokovane duhovnim, kulturološkim, obrazovnim i ekonomskim nasiljem, stvaraju duboke, i bojati se nezalječive rane na crnogorskom društvu, koje se neće lako zacijeliti i koje nijesu na dobrobit nijednog građanina, a još manje Crne Gore kao cjeline”, navodi se u sapoštenju.

Portal Analitika