Svijet

Maroni: Tražiću od EU dozvolu za oštriju politiku prema Romima

Izvor

„Trebalo bi protjerivati one koji krše norme koji se odnose na stanovnike jedne članice EU koji žive u drugoj - da imaju minimalne prihode, prijavljen boravak i da ne budu na teretu socijalnom sistemu zemlje domaćina. Mnogi Romi imaju državljanstvo država EU, ali ne poštuju niti jednu od tih normi“, tvrdi Maroni. 

Ministar iz partije koja je ostala jedini saveznik premijera Silvija Berluskonija u vladajućoj koaliciji, ogorčen je što su kritike koje su zbog Sarkozijevih mjera prema Romima u Francuskoj  uputili Vatikan i EU mnogo blaže od komentara koje su izazivali neki raniji potezi italijanske vlade prema Romima. 

On tvrdi da je nedavni početak akcije rasturanja romskih naselja i protjerivanje ilegalnih imigranata iz Francuske, mahom rumunskog porijekla, ideja koju je tamošnji predsjednik Nikola Sarkozi prekopirao od Italijana. Maroni kaže da je ono što sada Sarkozi čini u Francuskoj opravdano, ali nedovoljno.

Prema Maroniju, funkcioneru ksenofobne „Lige za sjever“, u Italiji bi sada trebalo otići i korak dalje i, umjesto protjerivanja samo ilegalnih imigranata, preći na Rome i sve druge koji imaju državljanstvo članica EU, a ne mogu sami da se izdržavaju. 

Sadašnja Berluskonijeva vlada je u ljeto 2008, u sklopu borbe protiv kriminala, iznijela plan o uzimanju otisaka prstiju svim Romima koji žive u Italiji i njihovoj djeci, ali je nakon oštrih reakcija iz inostranstva plan djelimično promijenjen, uz obrazloženje da će otiske prstiju morati u prvoj fazi da daju oni Romi koji nemaju nikakav dokument, a tek kasnije i oni koji imaju italijanske lične karte, koje nisu isto što i državljanstvo. Vlada u Rimu je prošle godine uvela kao djelo kažnjivo zatvorom i primoravanje romske djece na prošnju.

Tomas Hamarberg, komesar za ljudska prava Savjeta Evrope, naveo je tada da su Romi u Italiji izloženi „stalnoj klimi netolerancije“.

Na mjere koje je Sarkozijeva vlada počela da primjenjuje u Francuskoj, rasturajući prva od oko 300 ilegalnih naselja mahom rumunskih Roma, uslijedila je reakcija iz Vatikana, a papa Benedikt XVI pozvao je francuske vjernike da prihvate ljude bilo kojeg porijekla.

 

 

 

 

Portal Analitika