On je zajedno sa premijerom Igorom Lukšićem danas imao završne konsultacije sa liderom SNP-a Srđanom Milićem oko ustavnih promjena, što je uslov EU za dalje napredovanje u integracijama i dobijanja datuma pregovora.
Marković je kazao da se poslednjih godina već promijenilo oko 60, 70 sudija i da proces promjena u pravosuđu “ide normalno i u skladu sa zakonom”.
- Ne mislim da je to dobar model. Iz više razloga. Zbog toga što Crna Gora ima svega oko 260 sudija, a kadrovska baza u Crnoj Gori je veoma skromna. Ako sprovodite opšti reizbor morate imati ozbiljnu kadrovsku bazu koja može pretrpjeti novi potencijal, naveo je Marković odgovarajući na pitanje Portala Analitika kako komentariše zahtjev PZP-a za opštim reizborom sudija i tužilaca, što je jedan od uslova te partije za ustavne promjene u dijelu pravosuđa.
Na sastanku sa liderom SNP-a zaključeno je da proces pregovaranja treba voditi u dva ključna pravca.
- Prvi pravac je ekspertski rad na ustavnim promjenama, odnosno na amandmanima, i naravno politički dijalog o drugim pitanjima koja su otvorena od strane političkih stranaka i njihovih lidera, kazao je Marković.
Na pitanje da li su prihvatljivi zahtjevi opozicije vezano za identitetska pitanja, trobojku i status srpskog jezika, Marković je rekao.
- To su legitimni zahtjevi. Mi te zahtjeve kao Vlada ne možemo osporavati niti dovoditi u pitanje njihovu legitimnost. Naravno sada je pitanje opravdanosti tih zahtjeva. U odnosu na neka pitanja u ovoj fazi postoje ozbiljne razlike i distanca, u odnosu na neka za koja se može naći zajednički jezik. O tim pitanjima se mora voditi dijalog na političkom nivou.
Vicepremijer je naveo da u stavovima Vlade i opozicije u odnosu na promjene Ustava, nema ozbiljnijih razlika.
- Ono gdje se mi razlikujemo jeste pitanje većine. Jer opozicija zagovara dvotrećinsku većinu, za izbor nosilaca najviših sudskih funkcija, tužilačkog i sudskog savjeta. Mi mislimo da to nije dobar pristup jer bi to moglo da dovede do blokade sistema. Mislim da su naši argumenti bili ubjedljivi i da nijesu značajno osporavani, kazao je Marković.
On je rekao da predlog Vlade podrazumijeva da tužilački Savjet postane ustavna kategorija što, kako je naveo, sada nije slučaj.
Marković je ocijenio i da će sva druga poglavlja biti uslovljena kvalitetom pregovaranja u poglavljima 23. i 24. koja se tiču reformi pravosuđa i borbe protiv korupcije i kriminala.
- Ako se utvrdi da u ova dva poglavlja slabo napredujemo biće zaustavljeni pregovarački procesi, kazao je Marković.
Lider SNP-a Srđan Milić kazao je da ova partije ostaje pri svojim ranijim stavovima vezanim za identitetska pitanja. “ Stav Socijalističke narodne partije, i Srđana Milića personalno je poznat i nije se promijenio. SNP je jedinstvena u svom zahtjevu”.
On je naveo da je model organizacije razgovora sa čelnicima Vlade odgovarajući, ali da se ne slaže sa njihovom listom prioriteta.
- Razgovor je bio otvoren. Smatram da ćemo odmah pokrenuti radne gupe vezano za ustavne amandmane. Sa druge strane za očekivati je da se nastave politički razgovori vezani za ostala pitanja, kazao je Milić.
Lider SNP-a je istakao da svoj optimizan ne temelji na osnovu toga šta su mu sagovornici rekli, već na onome šta će uraditi.