Politika

Marković: EU treba da postane dio crnogorske stvarnosti

Izvor

Govoreći o aktuelnom trenutku u odnosima između EU i Crne Gore, Marković je istakao da je analitičkim pregledima za pregovaračka poglavlja započet proces koji je zahtjevan, ali i višestruko koristan: “Reformiše državu, ali i preobražava društvo; vremenski je dug, ali istorijski dugoročan. On vodi ostvarenju jednom od dva glavna spoljno-politička cilja – članstvu Crne Gore u Evropskoj uniji. A to je jedini politički cilj koji uživa konsenzualnu i bezrezervnu podršku u Crnoj Gori. Jer, jedino je težnja za punopravnim članstvom naše države u Evropskoj uniji objedinila sve naše različitosti”, saopštio je Marković.

On je istakao da je Crna Gora, u pripremama za ovaj proces, ostvarila značajne rezultate. “Ali, ipak, formula našeg uspjeha leži u svijesti o sopstvenim slabostima i nedostacima, čije otklanjanje u svim segmentima države i društva predstavlja naš generalni cilj, u smislu dostizanja onog nivoa standarda koji će Crnu Goru učiniti slobodnom, demokratskom i funkcionalnom državom”, naglasio je Marković.

Prema njegovim riječima, dalje usaglašavanje zakonodavstva ostaje prioritet, ali će pažnja biti usmjerena prije svega na sprovođenje već usvojenog zakonodavstva. Potpredsjednik se posebno osvrnuo na pitanja ustavnih reformi, jačanja efikasnoti pravosuđa, sistema zaštite i promocije ljudskih prava i osnovnih sloboda, a naročito normativnog i institucionalnog okvira za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

“Otvaranjem pregovora otvorena su nam vrata EU. Možemo i moramo pametno iskoristiti naredne godine, ne zahtijevajući nestrpljivo brzi prijem, već posvećenim radom na uređenju sopstvene države i snaženju sopstvene demokratije i ekonomije raditi na sebi, tako da uistinu postanemo poželjan partner za integracije”, istakao je Marković, zaklučujući da nema prečica do Brisela: “I ne treba da ih bude. Cilj je suštinska transformacija društva koja će crnogorskim građanima donijeti pravnu sigurnost i ekonomski prosperitet”.

Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje formiran je u junu 2010. godine nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji. Odborom ko-predsjedavaju predsjednici parlamenata Crne Gore i EU, a čine ga četrnaest poslanika Skupštine Crne Gore i Evropskog parlamenta. Sastancima Parlamentarnog odbora, pored poslanika, prisustvuju članovi Vlade Crne Gore, Savjeta EU i Evropske komisije. Crnogorske poslanike predvodi predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić, a evropske parlamentarce zamjenik šefa Delegacije Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu Jelko Kacin.

Pored potpredsjednika Markovića, poslanicima su se obratili i ministar inostranih poslova Crne Gore Nebojša Kaluđerović, pomoćnik ministra za EU Republike Kipar Andreas Mavrojanis i direktor Direktorata B u Generalnom direktoratu za proširenje Alehandra Kas Granhe.

Portal Analitika