Politika

Marić: Suđenja ne traju dugo ukoliko svi rade svoj posao

Izvor

On smatra da bi, sa stanovništa ustavnih rješenja i garancija o suđenju u razumnom roku, bilo obavezno da se zakonom utvrdi koji je to rok.

- A ne da se procjenjuje da li je u ovom ili onom predmetu taj tok tri mjeseca, odnosno tri godine, rekao je Marić agenciji Mina.

On je pojasnio da se kod nas ročišta odgađaju uvijek za duže od mjesec, koji je zakonom predviđen kao najduži rok, kao i da se često, bz ozbiljnih razloga odgađaju ročišta, tako da ih umjesto dva ili tri bude deset ili 15.

Komentarišući rješenje određenih zemalja u kojima su suđenja u slučajevima organizovanog kriminala i korupcije ograničena na nekoliko mjeseci, Marić je kazao da bi za takve slučajeve bilo dovoljno pola godine.

- Ukoliko tužilaštvo i policija rade svoj posao, policija obezbijedi valjane dokaze po nalogu tužioca i tužilac izađe sa optužnicom poslije prikupljenih dokaza koji su relevantni za suđenje, taj rok ne bi smio da bude, u najsloženijim slučajevima, duži od pola godine, naveo je on.

U slučaju da, kako je pojasnio, sud pribavi još neke dokaze ili stranke predlože dokaze u toku postupka, to bi malo odužilo postupak, ali bi, u svakom slučaju, kako je kazao, sve to moglo da se završi u najsloženijim i predmetima koji nijesu u cjelosti pripremljeni za pola godine.

- Ako je tužilac završio svoj posao na kvalitetan način, za tri mjeseca to može da se završi, naveo je Marić.

Advokat Branislav Lutovac rekao je da je protivnik limitiranja vremena suđenja, kako je to, na primejr, Kina učinila.

- Sud ne izvodi građevinske radove, već izvodi dokaze, rekao je Lutovac agenciji Mina.

On je pojasnio da su ranije u parničnom postupku probali da suđenje ograniče na dva ročišta, ali da je takva zakonska odredba trajala samo dvije godine.

- U našoj praksi to je bilo neizvodljivo. Ključno je za svaki krivični predmet da se pravilno utvrdi činjenično stanje, kako ono koje predlaže tužilaštvo, tako ono koje predlaže odbrana, rekao je Lutovac.

On smatra da, uoliko su sudija, tužilac i branilac dobro pripremljeni i do detalja upoznati sa predmetom suđenja, nema potrebe ni suđenje da traje dugo.

- Poznata je i stara pravna izreka da spora pravda je gotova nepravda. Ranije je bilo limitirano tu da sve mora biti do tri godine, sad nema tog limitiranja, ali mislim da smo svi limitirani konvencijom koja traži da se sve to završi u razumnom roku, ocijenio je Lutovac.

On smatra da suđenje za najteža krivična djela ne bi trebalo da traje duže od godinu i po do dvije.

Prema riječima Lutovca, predmeti organizovanog kriminala i korupcije apsolutno treba da dobiju prioritet u radu, dodajući da ne bi trebalo da istražne radnje traju ni pola godine, nego možda po dva mjeseca.

- A to se može postići smao jednim efikasnim i racionalnim radom tužilaštva, jer tužilaštvo je sad glavno u istrazi. Ako je istraga brzo i djelotvorno sprovedena onda nema potrebe ni suđenje dugo da traje, rekao je on.

Lutovac navodi da je sad akcenat je na tužilaštvu, da što efikasnije bude u koruptivnim i predmetima organizovanog kriminala. »Ako ono dobro pripremi činjeničnu bazu, onda je lako i sudu i odbrani da pripremi i svoje argumente«.

Imarić je kazao da i u upravnom postupku ima jako složenih upravbnih predmeta, ali da je tu zakonom određen rok – u jednostavnim 30 dana, u složenijim 60 dana.

- Imamo najveći problem, da tužiocu nije određen rok u kom treba da postupi po prijavi i da obavijesti podnosioca prijave. On može godinama da ispituje, čujemo i preko medija – "ispitujemo, posvećeni smo, preduzimamo mjere, aktivnosti« i tako dalje. Ne može to tako da se radi godinama", ocijenio je Marić.

On smatra da podnosilac prijave treba da se obavijesti o tome u čemu je problem što tužilac nije odlulio o tome u roku od 30 dana ili tri mjeseca, koje to radnje preduzima, da bi podnosilac prijave znao kakav će i u kom vremenu biti ishod.

- Mi to nemamo ništa izvedeno i sudovima i tužiocima je ostavljeno da to rade na predmetima godinama, ali to je nedopustivo, rekao je Marić.

Prema njegovim riječima, ne može se govoriti o tome da nemamo dovoljan broj sudija i tužilaca.

- Imamo, ali jednostavno nemamo nešto što imaju drugi sudovi, svi tužioci i sudovi imaju kvalitetne sradnike koji će da završavaju dio posla, da pripremaju, i onda bi imali i efikasno tužilaštvo i sudstvo«, zaključio je Marić.

Foto: slobodnaevropa.org

Portal Analitika