Ta nevladina organizacija (NVO) danas je objavila prvi izvještaj koji se odnosi na realizaciju mjera iz Inoviranog akcionog plana koji se odnosi na period od jula do septembra prošle godine, i ne obuhvata aktivnosti državnih organa nakon toga perioda.
“Iako se od Crne Gore u procesu evropskih integracija zahtijevaju snažne reforme u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, Izvještaj pokazuje da državni organi nisu puno toga uradili kako bi sproveli svoje obaveze iz Akcionog plana”, ocijenio je direktor Monitoring programa MANS-a, Vuk Maraš, prenosi Mina.
Prema analizi, u prvom kvartalu implementacije Inoviranog akcionog plana u potpunosti je realizovano samo 12 odsto mjera predviđenih tim dokumentom.
“Djelimično je realizovano 20 odsto, a realizacija 61 odsto mjera nije ni početa. Institucije nijesu dostavile podatke o implementaciji za sedam odsto mjera”, kazali su iz te NVO.
Prema njihovim riječima, tokom izvještajnog perioda usvojeno je deset od 17 zakonskih predloga koji su prepoznati mjerama Inoviranog akcionog plana, a najveći broj realizovanih mjera odnosi se na organizovanje seminara i obuka i rješavanje kadrovskih pitanja i procedura institucija.
“Ministarstvo finansija nije donijelo Uredbu koja preciznije određuje pojam zloupotrebe državnih resursa. Izvještaj o prijavama, istragama, optužnicama i pravosnažnim presudama u periodu od 2008. do 2010. godine, kojim se doprinosi transparentnosti finansijskog izvještavanja političkih partija i izbornih kampanja, nije sačinjen”, kaže se u izvještaju MANS-a.
Kako navode, ministarstvo unutrašnjih poslova nije sačinilo Analizu o potrebi prijavljivanja imovine od rukovodilaca Uprave policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost, Uprave carina, Poreske uprave i organa u čijoj su nadležnosti inspekcijski poslovi.
“Izvještaj o korišćenju, upravljanju i raspolaganju stvarima i drugim dobrima koja pripadaju Crnoj Gori još uvijek nije sačinjen, pa se tako i dalje ne zna koja se sve imovina nalazi u vlasništvu Crne Gore i na koji se način njome raspolaže", kaže se u izvještaju MANS-a.
Navodi se da Vrhovno državno tužilaštvo nije podizalo optužnice, i da nisu donošene ni pravnosnažne odluke protiv privrednih društava za djela sa elementima korupcije.
U posmatranom periodu nije potpisan nijedan ugovor o privatizaciji, a nije formirana ni baza podataka o privatizovanim preduzećima.
Prema analizama MANS-a, Savjet za privatizaciju uspostavio je sistem za prijavljivanje korupcije, ali nema informacija o broju kampanja i informativnog materijala distribuiranog u svrhu podsticanja prijavljivanja korupcije od građana, a uspostavljene su smjernice za izbor članova tenderskih komisija.
U izvještaju se navodi da nije sačinjena Strategija razvoja sistema javnih nabavki za period od prošle do 2014. godine.
Prema njihovom Izvještaju, Analiza propisa o disciplinskoj odgovornosti sudija i tužilaca nije rađena pa nisu inicirane ni izmjene propisa u skladu sa njom.
"Predviđene izmjene Ustava kojima bi se ojačala nezavisnost i samostalnost sudstva i tužilaštva nisu izvršene, a jedinstvena baza podataka za potrebe Vrhovnog državnog tužilaštva, sa informacijama o vlasništvu nad nekretninama, akcijskim kapitalom, pravnim licima, pokretnom imovinom i ostalim relevantnim podacima, nije još uvijek uspostavljena”, kazali su iz MANS-a.
Iz te NVO navode i da Uprava za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, nije sačinila šestomjesečni izvještaj koji sadrži informacije o broju izvršenih kontrola i rezultatima kontrola nad radom banaka i ostalih privrednih subjekata koji prijavljuju sumnjive transakcije.