„Dokazi prikupljeni tokom izviđaja su takvi da ukazuju na sumnju da je osumnjičeni izvršio krivično djelo neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka“, precizirala je Mandić.
Kazna za ovo djelo je od tri mjeseca do tri godine zatvora, dodala je ona.
Mandić je istakla da se sprovode i druge aktivnosti da bi se utvrdilo da li je još neko službeno lice neovlašćeno koristilo ove podatke.
Viši policijski inspektor u borbi protiv sajber kriminala, Jakša Backović kazao je da je sporni fajl nastao u Institutu za javno zdravlje.
„Daljim uviđajem je utvrđeno da je u Institutu kreiran excel fajl koji je proslijeđen službenicima unutar Instituta, kao i službenicima Doma zdravlja Podgorica. Istragom je utvrđeno da je fajl zatim proslijeđen na 266 adresa, tj. 266 medicinskih radnika i doktora je bio u kontaktu sa spornim fajlom“, rekao je Backović.
Tokom istrage, dodao je, saslušano je više od 15 osoba i provjereno je 25 kompjutera.
„M. R. je tokom saslušanja priznao da je preuzeo sporni fajl i proslijedio ga većem broju osoba preko aplikacije Viber“, naveo je Backović.
Podsjetimo, spisak na kom su 62 osobe oboljele od koronavirusa i njihovi matični brojevi, dospio je u javnost prošle sedmice. Civilni sektor odmah je tražio hitni istragu, a isto su tražile opozicione partije i Vlada.