„Tokom razgovora, Mandić istakao je važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa približnim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora“, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Skupštine Crne Gore.
„Poseban segment razgovora posvećen je temi naše brojne iseljeničke zajednice u Luksemburgu, te je konstatovano da aktuelni Zakon o državljanstvu, kojim se oduzima državljanstvo Crne Gore ukoliko osoba prihvati državljanstvo druge države, predstavlja potencijalni problem za našu dijasporu, potencijalno otvarajući mogućnost osporavanja crnogorskog državljanstva za one iseljenike koji su stekli državljanstvo Luksemburga nakon što je ovaj zakon stupio na snagu“, saopšteno je iz Mandićevog kabineta.
Kažu kako su se dva predsjednika saglasila da je neophodno da dvije zemlje njeguju veze koje se prvenstveno ogledaju upravo u ovim ljudima, te da bi „izmjena politike državljanstava bila korak u pravom smjeru“.
„U tom kontekstu, predsjednik Visel je naglasio da je i Luksemburg imao slične restriktivne zakone, te da je njihovim uklanjanjem prije 20 godina stvorena mnogo bolja društvena slika i da je izmjena tih zakonskih rješenja uticala mnogo na kvalitet života u toj zemlji. Zaključio je da će sa zadovoljstvom posjetiti Crnu Goru u narednom periodu i da će naša zemlja imati punu stručnu podršku kolega iz parlamenta Luksemburga po svim pitanjima, pa tako i po pitanju eventualne izmjene ovog zakonskog rješenja“, kazali su iz Mandićevog kabineta.